Jesteś tutaj: Start » Przygotowania do ŚDM 2016

Przygotowania do ŚDM 2016

12.04.2016 r.

phpEvmy4c2

/za: Gość Elbląski/

- Spodziewamy się przyjazdu 400-500 osób na Dni w Diecezji, które odbywają się już tradycyjnie przed głównymi obchodami Światowych Dni Młodzieży - mówi ks. Wojciech Skibicki, diecezjalny koordynator ŚDM, który przedstawił też ramowy program wydarzeń od 20 do 25 lipca br. w naszej diecezji.

- Dni w Diecezji to zwyczaj zapoczątkowany przez Kościół w Francji, kiedy organizowano ŚDM w Paryżu - przypomina ks. Wojciech. Wówczas francuscy biskupi starali się znaleźć receptę na zaostrzający się w kraju kryzys wiary chrześcijańskiej. - Pomyśleli, że pokażą młodych ludzi z całego świata, którzy kochają Chrystusa, nie tylko młodzieży z Paryża, ale i z całego kraju - tak narodziły się Dni w Diecezji.

Do naszej diecezji przyjadą głównie pielgrzymi z Niemiec, lecz zamierza zawitać do nas także młodzież z USA czy Malezji. - Młodzi, którzy przybędą do nas zza naszej zachodniej granicy wybrali Elbląg ze względu na jego przedwojenną historię, bezpośrednio związaną z ich krajem - wyjaśnia ks. koordynator.

- Z kolei grupa, która przybędzie do nas z Malezji, wybrała nasze miasto, bo wyczytała gdzieś, że w czasie jednej ze swoich wizyt papieskich w naszym kraju Jan Paweł II wybrał się w rejs po Kanale Elbląskim - wyjaśnia Dorota Kadziewicz z sekcji logistycznej. - Z całą pewnością będą chcieli pójść w ślady świętego papieża i również popłyną tym szlakiem - dodaje.

Z kolei Amerykanie na swoją bazę wybrali Kwidzyn. - Ponadto młodzi znajdą zakwaterowanie u rodzin z Iławy, Malborka i oczywiście Elbląga, jako stolicy diecezji - mówi ks. koordynator.

- Światowe Dni Młodzieży to wielkie przedsięwzięcia zarówno dla instytucji kościelnych jak i dla samorządu - wskazuje Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. Jak podkreślił, te kilkaset osób, które przyjedzie do nas z zagranicy to wielkie wyzwanie dla władz miasta. - Chcemy bowiem im wszystkim pokazać Elbląg z jak najlepszej strony i rozreklamować nasze miasto. Tak, aby wywieźli od nas jak najlepsze wspomnienia - mówi prezydent.

Aby ŚDM w diecezji przebiegły sprawnie i bezpiecznie współpracują ze sobą nie tylko ratusz i kuria. - Specjalne zadania na ten czas zostaną przekazane policji, straży miejskiej i straży pożarnej - wyjaśnia Wróblewski. Będą oni czuwać nad bezpieczeństwem przybyłych, zarówno w czasie przygotowanych dla nich inicjatyw kulturalnych jak i sportowych.

Oczywiście Dni w Diecezji będą miały charakter religijny i będą duchowym przygotowaniem do głównych obchodów w Krakowie, ale nie zabraknie rozrywki i ciekawych wydarzeń.

Pielgrzymi będą mogli zwiedzać wszystkie wartościowe obiekty historyczne w naszej diecezji. - Z sygnałów, które odbieramy wiemy, że interesują ich przede wszystkim Muzeum w Sztutowie oraz zamek krzyżacki w Malborku - mówi ks. Skibicki.

Ponadto elbląski MOSiR przygotował także szereg zajęć sportowych dla przyjezdnych oraz dla młodzieży z naszego regionu. - Szczególnie ciekawie zapowiada się mecz piłkarski "Diecezja Elbląska kontra Reszta Świata" - opowiada Marek Wnuk, dyrektor ośrodka. Ponadto uczestnicy ŚDM będą mogli rywalizować w zawodach pływackich, które odbędą się w Centrum Rekreacji Wodnej "Dolinka". Po zmaganiach sportowych zregenerować siły będzie można na spacerze po Parku Bażantarnia oraz posilając się przy wspólnym ognisku.

W czasie gościny w naszym mieście pielgrzymom nie powinno zabraknąć również kontaktu z kulturą. Ten ma zapewnić Festiwal Narodów, który odbędzie się na elbląskiej starówce. - Ze sceny festiwalu będziemy mogli usłyszeć występy grup muzycznych i scholi z naszej diecezji - mówi Adam Jocz z UM w Elblągu. Jak dodawał ponadto przygotowany zostanie jarmark odpustowy i festyn, z grami i zabawami zarówno dla pielgrzymów jak i mieszkańców miasta. W ratuszu odbędą się warsztaty plastyczne o tematyce religijnej.

- Ciekawostką powinny być z kolei lekcje warzenia mikstur ziołowych, według receptury znanego elbląskiego franciszkanina ojca Klimuszki - dodaje Jocz. - Zwieńczeniem tego dnia będzie koncert przygotowany przez stowarzyszenie "Attacca" - podsumowuje.

Po zakończeniu Dni w Diecezji pielgrzymi z zagranicy oraz nasza młodzież udadzą się na obchody centralne do Krakowa. - Na tę chwilę mamy zapisanych 14 grup, liczących od 20 do 50 osób. Co daje w sumie ok. 520 pielgrzymów z naszej diecezji - mówi ks. Skibicki. Zapisy trwają do 30 czerwca, więc liczba ta może jeszcze wzrosnąć.