Jesteś tutaj: Start » Program duszpasterski diecezji elbląskiej 2020

Program duszpasterski diecezji elbląskiej 2020

02.12.2019 r.

4fb14bec74ccc o2

Kościół partykularny elbląski jest częścią Kościoła w Polsce. Diecezja elbląska należy do warmińskiej prowincji kościelnej. Biskup diecezjalny i pomocniczy uczestniczą w pracach Konferencji Episkopatu Polski. Stąd też diecezja elbląska współuczestniczy w dużym projekcie ogólnopolskim jakim jest wspólny program duszpasterski na rok 2020 [kan. 394 KPK].

W nawiązaniu do programu, uzgodnionego na szczeblu KEP, proszę księży, osoby życia konsekrowanego oraz katolików świeckich diecezji elbląskiej o współpracę w adaptacji jego założeń do naszych warunków lokalnych. Proszę też o lojalną realizację programu duszpasterskiego.

Zasadniczym tematem pracy duszpasterskiej w nowym roku kościelnym [od Adwentu 2019] jest tajemnica Eucharystii, eksponowana przede wszystkim jako prawda wiary.

Podobnie jak w latach poprzednich zostały przygotowane materiały duszpasterskie. Pod wspólnym tytułem „Wielka tajemnica wiary” wydano pięć zeszytów [Katowice 2019]:

1. Teologiczno-pastoralny
2. Materiały powołaniowe na pierwsze czwartki miesiąca
3. Homiletyczny
4. Katechetyczny
5. Maryjny.

Każda parafia otrzymała taki zestaw pomocy.

WAŻNIEJSZE ROCZNICE I WYDARZENIA

1. Pierwszy piątek Wielkiego Postu – nabożeństwo za grzechy duchownych [28 lutego 2020].
2. 100-lecie urodzin Jana Pawła II [18 maja 2020].
3. Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego [7 czerwca 2020, Warszawa].
4. VIII. sesja plenarna I synodu diecezji elbląskiej [27 czerwca 2020]
5. 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny [13-20 września 2020, Budapeszt]
6. IX. sesja plenarna I synodu diecezji elbląskiej [24 października 2020]
100. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 r. [15 sierpnia 2020]

ZADANIA

1. Przygotowanie do pierwszej Komunii św. toczy się w cyklu dwuletnim:
- obejmuje krótkie spotkania dla zapoznania się i nawiązania kontaktu z rodzicami i dziećmi już w klasie II;
- formuła 6 spotkań: wrzesień, październik, listopad, grudzień, kwiecień, maj;
- nauka modlitwy, śpiewu, poruszania się w kościele, sprawy administracyjne m.in. metryki chrztu.
2. W parafiach potrzebni są nowi nadzwyczajni szafarze Komunii św., aby lepiej sprostać zadaniu zanoszenia Eucharystii do chorych i starszych w niedzielę oraz święta.
3. Procesja Bożego Ciała: unowocześnienie sztandarów, chorągwi, feretronów eucharystycznych. Chodzi o użycie współczesnych znaków i symboli, które przemówią bardziej do średniego i młodego pokolenia wierzących. Chorągwie kościelne powinny być dziś lżejsze. Trzeba korzystać ze współczesnych rozwiązań i wzorców [lekkie przenośne proporce, flagi reklamowe typu winder beach, banery].
4. Ważnym katolickim zwyczajem jest modlitwa adoracyjna przed Najświętszym Sakramentem. Każda parafia powinna określić czas stałej adoracji eucharystycznej w tygodniu i w miesiącu. Powinna ona w większej części odbywać się w milczeniu i w ciszy.
5. Warsztaty muzyczne poświęcone zostaną pieśniom o Eucharystii.
6. Przygotowanie do sakramentu Bierzmowania w diecezji elbląskiej trwa dwa lata. Rozpoczyna się po zakończeniu szkoły podstawowej. Organizujemy co najmniej 8 spotkań w ciągu roku. Uświadamiamy sobie, że Bierzmowanie:
- nie jest zakończeniem formacji religijnej,
- nie jest maturą z religii,
- otwiera drogi życia chrześcijańskiego,
- pomaga uczestniczyć we wspólnotach i ruchach religijnych.
7. Od 1 czerwca 2020 r. będzie obwiązywać nowy wzór protokołu kanonicznego badania narzeczonych.

Ksiądz Proboszcz powinien zapoznać z założeniami programu duszpasterskiego oraz zadaniami swoich współpracowników, a także parafialną radę duszpasterską.

+Jacek Jezierski – biskup elbląski
Elbląg, dn. 1 grudnia 2019