Jesteś tutaj: Start » Elbląska Pielgrzymka Piesza oraz Pielgrzymka Rowerowa dotarły na Jasną Górę [11 sierpnia 2018]

Elbląska Pielgrzymka Piesza oraz Pielgrzymka Rowerowa dotarły na Jasną Górę [11 sierpnia 2018]

12.08.2018 r.

358994

Ponad 500 pątników, w tym 25 księży, 4 diakonów, 9 sióstr zakonnych, 6 kleryków uczestniczyło w tegorocznej XXVI. Elbląskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górą. Wraz z nimi na szczyt jasnogórski przybyło 140 pielgrzymów IX. Pielgrzymki Rowerowej z Elbląga do Częstochowy. Pielgrzymi pokonali dystans ponad 500 km: pieszo 16 dni, na rowerach 7 dni. 11 sierpnia na wałach jasnogórskich powitał ich biskup elbląski Jacek Jezierski, a w kaplicy Cudownego Obrazu podprzeor jasnogórski o. Mieczysław Polak.

- Trzeba z radością to powiedzieć, że dotarliście do zamierzonego celu. Za wami dni trudu, wielkiego zmęczenia i upałów. Przed wami obraz Matki Bożej, swoista relikwia Matki Zbawiciela – mówił pielgrzymom podczas Mszy św. bp Jezierski. Przypomniał też, że po Wniebowzięciu Maryi nie pozostała na ziemi żadna relikwia Jej ciała. Jednak miłość chrześcijan do Matki Jezusa wyraziła się w Jej ikonach, obrazach i rzeźbach. Jednym z przedstawień Maryi, które powstało najpierw w wyobraźni nieznanego nam malarza jest obraz jasnogórski.

- Przed Maryją można otworzyć serce, prosić o pomoc i wstawiennictwo oraz matczyną opiekę nad ważnymi i trudnymi sprawami naszego życia. Nad nami, naszymi bliskim i nad Polską – wskazał biskup elbląski. Zachęcił też, aby mówić do Maryi sercem. – Niech mówi do Niej nasze serce: serce do serca - cor ad cor loquitur, jak za św. Augustynem powtarzał angielski teolog, później kardynał i błogosławiony John Henry Newman - podkreślił kaznodzieja.

Nawiązując do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości bp Jezierski przypomniał również o roli pamięci, która w życiu osobistym i społecznym pełni ważną funkcję. – Utrata pamięci jest chorobą, poważnym zaburzeniem w życiu człowieka – zauważył. Według pasterza Kościoła elbląskiego, jesteśmy spadkobiercami minionych pokoleń. W pamięci zachowujemy ich dziedzictwo, gdyż posiada ono wymiar nie tylko materialny, ale duchowy, symboliczny. – Dlatego nie wolno nam utracić zbiorowej pamięci narodu: z tym, co w niej wspaniałe i z tym, co trudne – dodał bp Jezierski.

Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę powstała w 1993 r. i od tego czasu nieprzerwanie co roku na przełomie lipca i sierpnia podąża do Częstochowy. Pielgrzymi przez 16 dni wędrują podzieleni na grupy nawiązujące do historycznych krain, miast i nazw plemion pruskich: Pogezania, Pomezania, Zantyr. Tegorocznej pielgrzymce towarzyszyło hasło: „Przez krzyż do wolności”, które nawiązuje do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Od 9 lat, w ostatnim dniu pielgrzymowania do grup pieszych dołącza pielgrzymka rowerowa, która trasę z Elbląga na Jasną Górę pokonuje w dniach 5-11 sierpnia.

359047