Jesteś tutaj: Start » Dzień Cecyliański muzyków diecezji elbląskiej [22 listopada 2024, Elbląg]

Dzień Cecyliański muzyków diecezji elbląskiej [22 listopada 2024, Elbląg]

23.11.2024 r.

blanchard cecylia3

Niemal sześćdziesięcioosobowa grupa organistów, chórzystów i członków parafialnych zespołów muzycznych uczestniczyła w Dniu Cecyliańskim (22 XI 2024), który zorganizowany został w Elblągu dla muzyków diecezji w związku z kalendarzowym wspomnieniem św. Cecylii. Do udziału w spotkaniu zaprosił ks. dr hab. Piotr Towarek, delegat biskupa elbląskiego ds. organistów i muzyki kościelnej.

Mszy św. w katedrze św. Mikołaja przewodniczył ks. dr Marcin Pinkiewicz (teolog duchowości, postulator w procesie beatyfikacyjnym Aleksandry Gabrysiak). W wygłoszonym kazaniu przybliżył słuchaczom osobę św. Cecylii przypominając, że kult rzymskiej męczennicy sięga IV wieku. Cecylia pochodziła z senatorskiego rodu rzymskiego i była od dziecka wychowywana w chrześcijańskiej wierze. Znała śpiew psalmów, hymnów i pieśni pełnych ducha, ale raczej nie komponowała muzyki, ani nie była prawdopodobnie obdarzona pięknym głosem – mówił kaznodzieja.

Wyjaśnił przy tym, że męczenniczkę związano z muzyką kościelną poprzez błędne tłumaczenie średniowiecznej antyfony: Cantantibus organis, Cecilia virgo in corde suo soli Domino decantabat. Przekładano je bowiem następująco: Podczas gdy brzmiały organy, dziewica Cecylia śpiewała w swoim sercu jedynemu Bogu. Zrodziło się więc przekonanie, że święta śpiewała, akompaniując sobie na organach, gdyż łacińskie słowo organis utożsamiano wówczas z instrumentem muzycznym. Tymczasem istotą antyfony było wskazanie na bezgłośną pieśń, wydobywającą się z serca, pieśń słyszaną tylko przez Boga. - Być może jednak ta pomyłka ma swoje znaczenie i jest dla nas jakimś znakiem. Na przykładzie św. Cecylii możemy zrozumieć, co jest najważniejsze w muzyce, zwłaszcza muzyce sakralnej – mówił ks. Pinkiewicz. Przypomniał, że muzyka ta pełni różne funkcje: wspólnototwórczą, kerygmatyczą, medytacyjną oraz ozdobną. Jednak pozostanie martwa, jeśli nie będzie połączona ze śpiewem serca, śpiewem w sercu. Tego pragnijmy wpatrując się dziś w św. Cecylię – wskazywał kaznodzieja.

Mszę poprzedziły warsztaty i ćwiczenia, które poprowadził ks. Piotr Towarek. W ich ramach przygotowane zostały czterogłosowe śpiewy liturgiczne, które potem wykonano podczas liturgii w katedrze, zwłaszcza Missa Gaudete (Kyrie, Sanctus, Agnus Dei) autorstwa Urszuli Rogali. Uczestnicy liturgii usłyszeli w kościele także dwa utwory instrumentalne: Rondo z "Abdelazer Suita" Henry’ego Purcella oraz „Ave Maria” Michała Lorenza (trąbka - Waldemar Dziudziel, ograny - Janusz Borowski).

Dzień Cecyliański jest organizowany w Elblągu od 2008 roku. Gromadzi środowisko muzyków kościelnych, organistów, śpiewaków, instrumentalistów, w tym także pedagogów szkół muzycznych, działających na terenie diecezji elbląskiej. Ma on wymiar integracyjny, wspólnototwórczy i kulturotwórczy.