Kościół partykularny elbląski istnieje od 25. marca 1992 roku. Posiada swoją krótką historię, osiągnięcia i problemy. Nie było dotąd synodu diecezjalnego. W ostatnim czasie miały swoje synody diecezje sąsiednie: toruńska, warmińska i płocka. Synod w diecezji przyczynia się do odnowy świadomości religijnej i życia zgodnego z Ewangelią wspólnot i społeczności kościelnych. W sprawie zwołania synodu diecezji rozmawiałem z diecezjalną radą kapłańską i radą duszpasterską. O zamiarze ogłoszenia synodu poinformowałem księdza arcybiskupa metropolitę warmińskiego i księdza arcybiskupa nuncjusza apostolskiego w Warszawie.
Po rozeznaniu sytuacji religijnej diecezji i stanu prawnego, niniejszym
zwołuję I synod diecezji elbląskiej.
Podstawę prawną dają kanon 460 i nn. Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Synod będzie porządkował przepisy prawa partykularnego, będzie kreślił wizję dojrzałego życia chrześcijańskiego dla naszego pokolenia i środowisk, w których żyjemy. Do prac synodu powołam, względnie zaproszę przedstawicieli świeckich chrześcijan, osoby życia konsekrowanego oraz kapłanów. Pierwsza sesja zgromadzenia synodalnego odbędzie się na jesieni 2016 roku.
Wszystkie osoby związane z diecezją elbląska proszę o modlitwę za udany synod i wdrożenie jego postanowień, a także życzliwe zainteresowanie przebiegiem jego prac. Będę o nich informował na stronie internetowej diecezji. Liczę też na współpracę z „Gościem Elbląskim” w tej sprawie.
Losy Kościoła elbląskiego i synodu powierzam Jezusowi Chrystusowi Królowi, Najświętszej Maryi Pannie – Matce Kościoła oraz świętym patronom diecezji: św. Wojciechowi, Św. Maksymilianowi Kolbe, Bł. Dorocie z Mątów.
+ Jacek Jezierski - Biskup Elbląski
Elbląg, Wielki Czwartek – 24. marca 2016 r.
W 1050 rocznicę Chrztu Polski
W roku jubileuszowym Miłosierdzia
ks. Zdzisław Bieg - Kanclerz Kurii
L. dz. 151 / 2016