W sobotę 24 października 2020 r. zakończył swoje prace I synod diecezji elbląskiej. Ze względu na panującą epidemię w krótkim nabożeństwie uczestniczyło tylko kilkanaście osób, m.in.: biskup elbląski, biskupi seniorzy, sekretarz generalny i sekretarze synodu, przewodniczący czterech komisji synodalnych, kanclerz kurii. Fotorelacja Gościa Elbląskiego: TUTAJ!
- Kiedy rozpoczynały się prace naszego synodu w marcu 2016 r., nie sposób było przewidzieć okoliczności, w jakich przyjdzie nam go kończyć - mówił do zgromadzonych bp Jacek Jezierski. Przypomniał on, że w ramach prac synodu odbyły się sesje plenarne w Elblągu, Kwidzynie, Iławie i Pasłęku. Przyjęto też trzy dokumenty: dotyczący historii, teraźniejszości i zadań, jakie stoją przed Kościołem elbląskim. Powstała też kolekcja prawa diecezjalnego, która weszła w skład statutów synodalnych.
Biskup elbląski podkreślił, że synod dał możliwość spotykania się wiernych świeckich, w tym grupie młodzieży, z osobami konsekrowanymi i duchownymi. W wyniku tych spotkań zrodził się rzeczowy dialog na temat Kościoła partykularnego. - Koniec prac synodu oznacza rozpoczęcie czasu jego przyswajania, recepcji. Tymczasem życie niesie nowe problemy, z którymi trzeba będzie się zmierzyć – wskazał pasterz Kościoła elbląskiego.
Dekret o zamknięciu synodu oraz promulgowaniu dokumentów synodalnych odczytał zebranym ks. prałat Zdzisław Bieg - kanclerz kurii. Dokument, podpisany przez bp. Jezierskiego w katedrze elbląskiej, przypomina, że diecezja elbląska powstała na mocy decyzji papieża Jana Pawła II w 1992 r. Dziedziczy ona duchową tradycję diecezji: pomezańskiej, chełmińskiej, warmińskiej i gdańskiej. Dziedziczy również kościoły wybudowane i wyposażone przez luteran i mennonitów.
W dekrecie zaznaczono, że synod elbląski sformułował swoje postanowienia [statuty] w formie zaleceń i propozycji. Sugerują one potrzebę zmian i korekt w życiu parafii, wspólnot oraz instytucji kościelnych.
Dołączona do trzech dokumentów synodalnych kolekcja prawa, jest pierwszą w dziejach diecezji. Promulgowane przez bp. Jezierskiego statuty synodu będą obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.
I synod diecezji elbląskiej trwał 4 lata. W ramach prac synodalnych odbyło się 7 sesji plenarnych., a także zebrania komisji tematycznych i zespołów. Jednym z ciał synodalnych była grupa młodzieży, reprezentującej różne części i miejsca diecezji.