Jesteś tutaj: Start » Diecezjalne Święto Rodzin w Ryjewie

Diecezjalne Święto Rodzin w Ryjewie

16.08.2015 r.

2

Blisko 1000 pielgrzymów uczestniczyło w uroczystościach wPomezańskim Sanktuarium św. Rodziny w Ryjewie (niedziela, 16 sierpnia). Mszy św. przewodniczył bp Jacek Jezierski. (foto: Gość Elbląski, Agata Bruchwald)

W wygłoszonej homilii Biskup Elbląski przypomniał, że czcząc Świętą Rodzinę, należy uświadomić sobie raz jeszcze znaczenie małżeństwa i rodziny. Źródłem i punktem wyjścia dla naszego myślenia o nich pozostaje Biblia. - Pan Bóg stworzył człowieka jako kobietę i mężczyznę, jako istotę społeczną, zróżnicowaną pod względem płci. Płeć jest ważną właściwością człowieka i należy to uszanować. Płeć jest dla nas darem i zadaniem - przypomniał kaznodzieja, wskazując, że została ona wpisana nie tylko w cielesność, ale i w psychikę każdej osoby.

- Małżeństwo i rodzina są wyraźnie chciane przez Boga. On wybrał ten sposób funkcjonowania człowieka za podstawowy i powszechny - zauważył bp Jezierski. - Małżeństwo to trwałe przymierze dwojga. To wspólnota miłości otwarta na przekazywanie życia i zaangażowana w proces wychowania nowych istot ludzkich - sprecyzował. Zwrócił się też do osób żyjących w związkach niesakramentalnych prosząc, aby pielęgnowały wiarę, wytrwale modliły się, uczestniczył w liturgii niedzielnej i świątecznej oraz starannie wypełniały funkcje rodzicielskie. 

Wzorem lat ubiegłych na uroczystości odpustowe oprócz mieszkańców Ryjewa, przybyły piesze grupy pielgrzymkowe z Kwidzyna, Sztumu, Mikołajek Pomorskich, Czernina, Starego Pola, Starego Targu, Postolina, Straszewa oraz Tychnów.

2a

3

3a

4

4a

5a