Jesteś tutaj: Start » Uroczystość odpustowa w Seminarium oraz zebranie elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego [9 grudnia 2019]

10.12.2019 r.

78857636 909185129532387 7913167803371225088 n

Msza św., wykład, prezentacja najnowszego numeru „Studiów Elbląskich” dedykowanych w tym roku bp. Jackowi Jezierskiemu, złożyły się na obchody Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP - święta patronalnego Seminarium w Elblągu [9 grudnia 2019]. Z wydarzeniem związane zostało zebranie elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego.

W wygłoszonej podczas Mszy św. homilii bp Jacek Jezierski przypomniał nauczanie Kościoła o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Według kaznodziei zachwyt nad osobą Maryi wyraża się m.in. w greckim słowie „Panhagia” (Najświętsza), czy też łacińskim hymnie „Tota pulchra es Maria” (Cała piękna jesteś Maryjo).

Liturgię ubogacił śpiew chóru seminaryjnego pod dyr. ks. dr. Piotra Towarka [organy: ks. mgr Marek Sadłocha]. W repertuarze znalazły się m.in. mszalne części stałe z „Missa in honorem s. Hyacinthi” [muz. P. Bębenek] a także hymn Wenancjusza Fortunatusa „Witaj gwiazdo morza” [m. J. Gałuszka] oraz pieśń „O Matko miłościwa” [sł. XVII w., harm. J. Sykulski].

Drugą część spotkania odbyła się w auli seminaryjnej, gdzie zgromadzeni wysłuchali wykładu ks. dr. Marka Piedziewicza - prof. Seminarium, pt. Telewizja jako narzędzie ewangelizacji na przykładzie programu „Live is Worth Living” abp. Fultona Sheena. Wykład zwieńczyła dyskusja, w której zwrócono m.in. uwagę na neotomistyczne wykształcenie abp. Sheena, jak również na możliwości poszukiwania sposobów adaptacji jego przekazu Ewangelii przez współczesne wspólnoty kościelne. Nie zabrakło też uwag dotyczących trwającego obecnie procesu beatyfikacyjnego.

Kolejnym punktem spotkania była prezentacja najnowszego tomu „Studiów Elbląskich”, czasopisma naukowego Seminarium w Elblągu. Publikację tę zadedykowano bp. Jackowi Jezierskiemu w 70. rocznicę urodzin, 45. rocznicę kapłaństwa i 25. rocznicę biskupstwa. Przypomniał o tym ks. dr Piotr Towarek – red. naczelny, przybliżając jednocześnie zebranym sylwetkę i bieg życia Księdza Biskupa Elbląskiego. W 20. tomie „Studiów Elbląskich” znalazło się 36 artykułów w działach: historia, teologia, filozofia oraz 6 tekstów w dziale: materiały i recenzje. W większości artykuły zostały przygotowane w języku polskim, poza tym: dwa w języku hiszpańskim, jeden w języku francuskim, jeden po włosku i jeden po niemiecku. Autorzy artykułów reprezentują m.in. środowisko Rady Naukowej czasopisma, Wydziału Teologii UWM w Olsztynie, a także elbląskiego Seminarium. Są wśród nich przedstawiciele zagranicznych ośrodków naukowych, ale także polskich, w tym uczniowie i wychowankowie Jubilata.

Zwieńczeniem spotkania było zamknięte posiedzenie elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego. Zaowocowało one wyborem nowego zarządu, do którego weszli: ks. dr hab. Marek Karczewski prof. UWM – kierownik, ks. dr Krzysztof Kaoka – zastępca kierownika, ks. dr Mariusz Ostaszewski – sekretarz, ks. dr Marek Piedziewicz – skarbnik. Elbląski oddział PTT powstał 26 kwietnia 2016 r. z inicjatywy bp. Jacka Jezierskiego. Skupia w sobie profesorów i wykładowców Seminarium w Elblągu.

PTT powstało we Lwowie w 1924 r. Obecnie zarząd główny towarzystwa znajduje się w Krakowie. Jego celem jest rozwój nauk kościelnych, zwłaszcza teologii i współpraca z innymi towarzystwami naukowymi oraz z uczelniami kościelnymi w Polsce. W ramach towarzystwa działa 16 sekcji specjalistycznych, 16 oddziałów terenowych oraz Wydawnictwo UNUM. W roku 2019 obchodziło ono 95-lecie swego istnienia.