Jesteś tutaj: Start » Elbląg: Uroczysta Gala XIX Dni Papieskich wraz z wręczeniem nagrody Biskupa Elbląskiego "TUUS" [17 października 2019]

Elbląg: Uroczysta Gala XIX Dni Papieskich wraz z wręczeniem nagrody Biskupa Elbląskiego "TUUS" [17 października 2019]

17.10.2019 r.

7a09dbef98b72ea9b4d733f32939e7d6

Krystyna Grzybicka - dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Elblągu, działająca przeciw wykluczeniu społecznemu osób chorych psychicznie i upośledzonych umysłowo, starszych, niewidomych, niedowidzących oraz chorych na Alzhaimera, została uhonorowana, wręczaną już po raz trzynasty nagrodą Biskupa Elbląskiego „TUUS”. Uroczystość zgromadziła blisko 3 tys. osób. Odbyła się 17 października br. w ramach Gali XIX Dni Papieskich w hali sportowej w Elblągu. Organizatorami i gospodarzami wydarzenia byli: Prezydent Elbląga oraz Biskup Elbląski.

Fotorelacja Gościa Elbląskiego: TUTAJ!

- Dziękuję za docenienie mojej wieloletniej pracy na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi, które wymagają szczególnej opieki i wsparcia. Cieszę się, że doceniono mój profesjonalizm, zapał i determinację. Przełożyło się to na realne efekty w mojej pracy w postaci funkcjonujących placówek, które na co dzień wspomagają i integrują osoby z zaburzeniami psychicznymi ze środowiskiem lokalnym – mówiła do uczestników gali zdobywczyni nagrody TUUS. Zaznaczyła również, że jest to nagroda także dla jej współpracowników, którzy każdego dnia realizują działania na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi. - Mówią, że dobro dane raz wraca dwa razy. Do mnie - proszę państwa - wraca ono każdego dnia – dodała laureatka.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił także Prezydent Elbląga. Nawiązując do hasła towarzyszącego tegorocznym obchodom Dnia Papieskiego „Wstańcie, chodźmy!”, wspomniał m.in. pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w 1979 r. oraz jego obecność w Elblągu przed 20. laty, 6 czerwca 1999 r.

Drugą cześć uroczystej Gali stanowił koncert zespołu „Czerwone Gitary”. Publiczność zaśpiewała wraz z artystami m.in. tak popularne przeboje jak: „Ładne oczy masz”, „Nie zadzieraj nosa”, czy „Biały krzyż”. Koncert zakończyła pieśń „Barka”, wykonana wspólnie przez Czerwone Gitary i chór Alta Trinita z parafii Trójcy Świętej w Elblągu (dyr. Eliza Kaczmarczyk).

Elbląg należy do rodziny miast papieskich. Rada Miejska przyznała w dn. 19 maja 1999 r. tytuł honorowego obywatela Janowi Pawłowi II. Papież odwiedził miasto 6 czerwca 1999. Nagrodę „Tuus” ustanowił w 2007 r. biskup elbląski Jan Styrna. Kapituła nagrody, przyznając nominacje, zauważa osoby lub instytucje zaangażowane w diecezji elbląskiej w promocję człowieka, pracę charytatywną oraz działalność edukacyjno-wychowawczą zgodne z nauczaniem papieża Jana Pawła II.