Jesteś tutaj: Start » Rok świętego Jakuba w diecezji elbląskiej [2021]

Rok świętego Jakuba w diecezji elbląskiej [2021]

07.01.2021 r.

unnamed22

Rok 2021 będzie obchodzony jako Rok świętego Jakuba [starszego, większego] Apostoła. Odbiera on szczególną cześć w sanktuarium, które znajduje się w Hiszpanii, w Santiago de Compostela. Od XI w. do Composteli przybywali każdego roku pielgrzymi z chrześcijańskiej Europy. Wytyczono wiele szlaków, które prowadziły do miejsca czci św. Jakuba. Pomorska droga do Santiago [nadbałtycka] prowadziła z Królewca, przez Braniewo i Elbląg do Gdańska, a stamtąd do Świnoujścia i dalej.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat zainteresowanie pielgrzymowaniem [camino] do Santiago wzrosło także w Polsce. Odtwarzane są dawne średniowieczne szlaki i wytyczane nowe.

Warto przypomnieć wielką tradycję europejską i odkryć ją na nowo. Dlatego też ustanawiam następujące kościoły diecezji elbląskiej, znajdujące się przy dawnym średniowiecznym szlaku do grobu Apostoła, kościołami stacyjnymi Roku świętego Jakuba 2021:

• kościół św. Mikołaja w Elblągu [w jego pobliżu istniał do początku XVII w. kościół filialny pw. św. Jakuba]
• kościół św. Jakuba w Tolkmicku – zbudowany w I połowie XIV w.
• kościół św. Jakuba w miejscowości Tuja – z poł. XIV w., jest filią parafii Marynowy na Żuławach
• kościół św. Jakuba w Niedźwiedzicy na Żuławach – z 1342 roku.

Duszpasterzy wskazanych wyżej kościołów proszę o oznakowanie świątyń odpowiednimi symbolami św. Jakuba, a także o umieszczenie odpowiedniej informacji. Przede wszystkim zachęcam do organizowania nabożeństw, które przypomną apostoła Jakuba, apostolskie fundamenty chrześcijaństwa, a także pielgrzymi wymiar ludzkiego życia.

Penitencjaria Apostolska związała z przeżywaniem Roku Jakubowego możliwość uzyskania odpustów:

1. Za pielgrzymkę do kościoła stacyjnego, za udział w nabożeństwie lub dłuższą medytację w tym kościele [pod zwykłymi warunkami].
2. Dla osób w podeszłym wieku i chorych, które w swoim domu będą łączyć się duchowo z obchodami jubileuszu [pod zwykłymi warunkami].

+Jacek Jezierski, biskup elbląski
Elbląg, dn. 6 stycznia 2021