Jesteś tutaj: Start » Pielgrzymka piesza i rowerowa dotarły na Jasną Górę [11 sierpnia 2019]

Pielgrzymka piesza i rowerowa dotarły na Jasną Górę [11 sierpnia 2019]

11.08.2019 r.

dd035ca0d7a144104920a7f0190a9d9f

Ponad 600 pątników, w tym 30 księży, 2 diakonów, 8 sióstr zakonnych, 12 kleryków uczestniczyło w tegorocznej 27. Elbląskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górą. Wraz z nimi na szczyt jasnogórski przybyło 150 pielgrzymów 10. Pielgrzymki Rowerowej z Elbląga do Częstochowy. Pielgrzymi pokonali dystans ponad 500 km [pieszo 16 dni, na rowerach 7 dni]. 11 sierpnia na wałach jasnogórskich powitał ich bp elbląski Jacek Jezierski, a w kaplicy Cudownego Obrazu podprzeor jasnogórski o. Krystian Gwioździk.

- Obraz jasnogórski jest czcigodny. Wrósł w dzieje Kościoła w Polsce. Jest świadkiem losów Polski i Polaków przebywających w kraju i na obczyźnie, na zesłaniach i na emigracji. Obraz ten stał się świętym znakiem naszej wiary, pobożności maryjnej, naszej tożsamości – mówił podczas Mszy św. bp Jezierski.

Nawiązując zaś do wydarzeń ostatnich tygodni w kraju, biskup elbląski zaznaczył że jako chrześcijanie boleśnie odczuwamy każdy akt wandalizmu i agresji wobec tak wiele znaczącego dla nas Wizerunku Bożej Rodzicielki. Niezależnie od tego, czy dotyczy to oryginału, czy kopii Obrazu, czy jego przedstawień w Internecie. - Niedopuszczalne jest posługiwanie się Wizerunkiem Maryi dla walki ideologicznej, czy też po prostu Jej ośmieszanie poprzez rozmaite modyfikacje – podkreślił bp Jezierski.

Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę powstała w 1993 r. i od tego czasu nieprzerwanie co roku na przełomie lipca i sierpnia podąża do Częstochowy. Pielgrzymi przez 16 dni wędrują podzieleni na grupy nawiązujące do historycznych krain, miast i nazw plemion pruskich: Pogezania, Pomezania, Zantyr. Tegorocznej pielgrzymce towarzyszyło hasło: „Ciebie Boga wysławiamy”. Od 10 lat, w ostatnim dniu pielgrzymowania do grup pieszych dołącza pielgrzymka rowerowa, która trasę z Elbląga na Jasną Górę pokonuje w dniach 5-11 sierpnia.