Jesteś tutaj: Start » Śmierć i pogrzeb ks. infułata dr. Mieczysława Józefczyka

Śmierć i pogrzeb ks. infułata dr. Mieczysława Józefczyka

01.01.2020 r.

f53d7be115551a663fcabf2f5e24356c

25 grudnia 2019 r. zmarł w Elblągu ks. infułat dr Mieczysław Józefczyk. Był emerytowanym proboszczem parafii pw. św. Mikołaja w Elblągu. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w dniach 30-31 grudnia 2019.

Mszy św. żałobnej w dn. 30 grudnia w katedrze elbląskiej przewodniczył bp Wojciech Skibicki – bp. pomocniczy diecezji elbląskiej. Kazanie wygłosił ks. prof. dr hab. Wojciech Zawadzki – kanonik Elbląskiej Kapituły Katedralnej: TUTAJ! W koncelebrze uczestniczyło ponad 30 księży, w tym ks. prof. UWM dr hab. Marek Żmudziński – dziekan Wydziału Teologii UWM w Olsztynie, kanonicy kapituły fromborskiej: ks. prof. dr hab. Andrzej Kopiczko – dziekan oraz ks. dr Zdzisław Kunicki.

Mszy św. pogrzebowej w dn. 31 grudnia przewodniczył abp Edmund Piszcz – arcybiskup metropolita warmiński senior. Obecni byli również księża biskupi: bp Jan Styrna, bp prof. Julian Wojtkowski, bp Józef Wysocki oraz bp Wojciech Skibicki. Kazanie wygłosił bp Jacek Jezierski – biskup elbląski: TUTAJ! W koncelebrze uczestniczyło około 100 księży z diecezji elbląskiej, min.: ks. Walenty Szymański – prepozyt kapituły elbląskiej, ks. prof. Jan Wiśniewski – kanonik kwidzyński, ks. Dariusz Juszczak – prepozyt kapituły prabudzkiej, ks. Sławomir Małkowski – prepozyt kapituły żuławskiej i jednocześnie rektor seminarium. Archidiecezję warmińską reprezentował m.in. ks. infułat Adolf Setlak [Bartoszyce], natomiast elbląską wspólnotę Kościoła greckokatolickiego ks. mitrat Andrzej Soroka.

Obecni byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych: Leonard Krasulski – poseł na Sejm RP, Artur Chojecki – wojewoda oraz Sławomir Sadowski – wicewojewoda warmińsko-mazurski, Witold Wróblewski – prezydent oraz Edward Pietrulewicz – wiceprezydent Elbląga, Antoni Czyżyk – przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu, a także: Ryszard Kalinowski – przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego „Solidarności” w Elblągu w 1980 r. [obecnie Stavanger, Norwegia], Grzegorz Adamowicz – przewodniczący NSZZ „Solidarność” Region Elbląg, Urszula Przymus – prezes Rady Pamięci Rzeczypospolitej Kampinoskiej, Maciej Prażmo – prezes Zarządu Niezależnego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, insp. Robert Muraszko – komendant miejski Policja w Elblągu oraz ks. dr Waldemar Maliszewski – kapelan, prof. Józef Borzyszkowski [Uniwersytet Gdański] oraz prof. Marek Grzegorz Zieliński [Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Bydgoszcz], mecenas Jacek Taylor. Obecne były również poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, harcerzy oraz NSZZ „Solidarność”. Kondolencje nadesłali: abp Józef Górzyński – abp metropolita warmiński oraz Piotr Duda – przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Zmarłego pożegnał jego następca na urzędzie – ks. prał. Stanisław Błaszkowski, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Elblągu, a w imieniu wspólnoty parafialnej – Jacek Bryl.

W czasie uroczystości wystąpił chór katedralny pod dyrekcją Janusza Borowskiego oraz solistki: Dominika Borowska i Gabriela Borowska. Wykonano m.in. utwory: Lacrimosa z Requiem W.A. Mozarta, Pie Jesu [m. G. Faure], Pie Jesu [A.L. Weber], oraz O salutaris Hostia [O. Gjeilo]. Na flecie poprzecznym solo zagrała Ewa Szocik: Adagio [m. T. Albinioni], Ave Maria [F. Schubert], Arioso z Kantaty BWV 156: Ich steh mit einem Fuss im Grabe [J.S. Bach].

Ciało śp. ks. infułata Mieczysława Józefczyka zostało złożone w tzw. kwaterze kapłańskiej na cmentarzu komunalnym „Stara Dębica” w Elblągu.

Archwialne nagranie wywiadu z ks. infułatem M. Józefczykiem, przeprowadzonego przez ks. dr. Andrzeja Kilanowskiego: TUTAJ!

/ks. pt/