Jesteś tutaj: Start » Maturzyści diecezji elbląskiej na Jasnej Górze

Maturzyści diecezji elbląskiej na Jasnej Górze

26.02.2017 r.

16806667 2085704028157903 3159961404307558840 n

ZOBACZ FOTOREALACJĘ [foto: J. Kosobudzki]!

ZOBACZ FOTRELACJĘ [foto: A. Bruchwald]!

Około 500 maturzystów diecezji elbląskiej przybyło na Jasną Górę, aby wziać udział w nocnym czuwaniu przed obrazem Królowej Polski. Modlitwa pod hasłem „Zejdź z kanapy. Idź i głoś!” odbyła się z piątku na sobotę, 24-25 lutego br. Była to pierwsza grupa maturzystów w tym roku kalendarzowym w sanktuarium jasnogórskim. Maturzystom  towarzyszyli katecheci oraz 26 kapłanów. Obecny był również ks. biskup elbląski Jacek Jezierski.

Młodzież maturalna diecezji elbląskiej przyjeżdża na Jasną Górę każdego roku w ostatni piątek lutego. Hasło tegorocznej pielgrzymki nawiązywało do słów papieża Franciszka w czasie Światowych Dni Młodzieży, kiedy mówił, żeby zejść z kanapy, iść i głosić. Nocną modlitwę rozpoczął Apel Jasnogórski pod przewodnictwem ks. bp. Jacka. Czuwanie prowadzone było przez: 'Młodzi dla młodych' z Centrum Nowej Ewangelizacji z Elbląga oraz kleryków Seminarium Elbląskiego.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. o godz. 2.00 w nocy. Eucharystii przewodniczył ks. biskup elbląski, który w homilii zwrócił się do młodych słowami: „Dobrze, że tu jesteście. Nie można było tu nie przyjechać, choćby tylko po to, aby zobaczyć ten szczególny obiekt dziedzictwa kultury naszego narodu. Jasna Góra, to jednak obiekt o znaczeniu religijnym, obiekt sakralny, duchowa stolica katolików w Polsce i Polaków z emigracji, to sanktuarium narodu, miejsce pielgrzymek, sanktuarium o charakterze Maryjnym. (…) Wielki Prymas (Kardynał Wyszyński) postrzegał Maryję jako naszą opiekunkę i duchową Matkę, widział Maryję jako uważną, wrażliwą, empatyczną, dlatego też nazywał Jasną Górę polską Kaną. Dla Niego Jasna Góra jest miejscem duchowej przemiany ludzi, tak jak Kana w Galilei była miejscem cudownej przemiany wody w wino. Tu na Jasnej Górze następuje często przemiana serc niemniej cudowna, niż przemiana wody w wino”.

„Drodzy młodzi chrześcijanie, po maturze rozjedziecie się w cztery świata strony, na studia, do pracy, jedni zostaną w Ojczyźnie, drudzy pojadą za granicę, pojadą do innych krajów, na inne kontynenty. Zakodujcie w swoim sercu i pamięci swoją dzisiejsza obecność na Jasnej Górze, przy wizerunku Maryi o ciemnej twarzy zranionej” – apelował do młodych pasterz Kościoła elbląskiego.