Jesteś tutaj: Start » Konferencja naukowa pt. "Książka w Prusach Królewskich" [24 listopada 2022, Elbląg]

24.11.2022 r.

692b675769badafd45031ed07a3

W Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu odbyła się w dniu 24 listopada 2022 r. konferencja pt. "Książka w Prusach Królewskich". W spotkaniu wzięłi udział naukowcy z kilku ośrodków badawczych w Polsce, a także przedstawiciele lokalnej społeczności, duchowni, alumni, uczniowie. Organizatorami konferencji byli: Diecezja Elbląską oraz Instytut Historii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wydarzenie zorganizowano dzieki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Na zdjęciu powyżej ks. prof. dr hab. Waldemar Graczyk, dziekan Wydziału Nauk Historycznych UKSW.

Witając zebranych ks. prof. dr. hab. Wojciech Zawadzki (UKSW, WSD Elbląg) przypomniał, że przez stulecia książka była dostępna tylko dla nielicznych i dlatego tym bardziej pożądana. Dziś jest ona w zasięgu wszystkich, jednak wielu z nas ma problem, by przeczytać choć jedną książkę w ciągu roku. - Dziś chcemy pochylić się nad dziejami książki w naszym regionie, na terenie dawnych Prus Królewskich. Ten region miał w dziejach Rzeczpospolitej swój własny, specyficzny koloryt polityczny, społeczny, ekonomiczny, religijny, samorządowy, kulturowy, językowy. Właściwie pod każdym względem był to teren inny od terenów koronnych i kresowych. Czy te odmienności można dostrzec także w historii druku? - pytał zgromadzonych.

Konferencję otworzył bp dr Jacek Jezierski, który wyraził radość w związku z  organizacją tak wyjątkowego spotkania. - Chrześcijaństwo jest zasadniczo religią osoby, a nie księgi. Jednak przez dwadzieścia stuleci, zwoje papirusów, pergaminy oraz książki towarzyszą naszej cywilizacji i ją i współtworzą - wskazał biskup elbląski.

Główny blok konferencyjny stanowiło kilkanaście prelekcji naukowców z różnych ośrodków badawczych w Polsce. Zobacz szczegółowy program: TUTAJ!

313384614 1145326646126058 2836611694386602012 n