Jesteś tutaj: Start » Kazanie Biskupa Elbląskiego podczas centralnego nabożeństwa ekumenicznego w Warszawie

26.01.2016 r.

DSC3

Trzeba rezygnować z tych obyczajów, schematów i aksjomatów, które stały się martwe, choć są mocno kościelnie zakorzenione – mówił 24 stycznia bp elbląski Jacek Jezierski. Członek Rady KEP ds. Ekumenizmu wygłosił kazanie podczas centralnego nabożeństwa ekumenicznego w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, które odbyło się w parafii Kościoła ewangelicko-reformowanego w Warszawie.

Odwołując się do opisanego w Ewangelii spotkania Jezusa z Samarytanką bp Jezierski podkreślił, że „pomimo potencjalnych uprzedzeń, mimo realnego konfliktu religijnego, pomimo początkowej wzajemnej obcości, Jezus i Samarytanka rozmawiali o sprawach dla każdego istotnych”. – Jest charakterystyczne, iż Jezus przekraczał zwyczajowe standardy, które uniemożliwiały dialog. Podobnie reagowała Samarytanka. Jest tu wskazanie również i dla nas – zauważył biskup elbląski. Jak zaznaczył, „trzeba rezygnować z tych obyczajów, schematów i aksjomatów, które stały się martwe, choć są mocno kościelnie zakorzenione. Trzeba z nich rezygnować, gdy stają na drodze ku jedności, trzeba z nich rezygnować w imię prawdy i ducha Ewangelii”.

Członek Rady KEP ds. Ekumenizmu podkreślił, że bez codziennej modlitwy przestajemy być ludźmi religijnymi, którzy przestają reagować na promień światła wiary. Ekumenia – jak powiedział – wymaga spotkań, dialogów, współpracy, ale również modlitwy. Modlitwy za siebie nawzajem, ale też modlitwy wspólnoty modlitwy – nabożeństw ekumenicznych – dodał bp Jezierski. Wskazał, że czytając Ewangelię św. Jana, uświadamiamy sobie, że prawdziwy kult Boga nie jest koniecznie związany z miejscem. – Jest to cześć oddawana Bogu Ojcu przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym, w Duchu i w prawdzie (J 4,24) – podkreślił.

Homilię bp Jezierski zakończył fragmentem modlitwy Kościoła Reformowanego z Francji (1963): „Panie, nie dozwól byśmy się przyzwyczaili do naszych podziałów […] mocą Twoją, Panie […] zbierz razem Twoją rozproszoną owczarnię pod jedyną władzą Twojego Syna […]”.

DSC07718

DSC07743