Jesteś tutaj: Start » III rocznica wyboru papieża Franciszka

III rocznica wyboru papieża Franciszka

13.03.2016 r.

635135452214100000

W dniu 13 marca 2013 r., podczas drugiego dnia konklawe, zwołanego w związku z rezygnacją papieża Benedykta XVI, w piątym głosowaniu kardynał Jorge Mario Bergoglio z Argentyny został wybrany na nowego papieża i przybrał imię Franciszek.

Dziękujmy Bogu za dar Jego osoby oraz posługi i módlmy się o umocnienie Papieża. Niech Miłosierny Bóg napełnia Ojca Świętego Franciszka apostolskim duchem i strzeże dla dobra całego Kościoła.

"Bracia i siostry, dobry wieczór" - takie były pierwsze słowa papieża Franciszka. Znaczące są także kolejne słowa: "Dobrze wiecie, że zadaniem konklawe było wybranie biskupa dla Rzymu. Wydaje się, że moi bracia kardynałowie znaleźli go prawie na końcu świata. Dziękuję wam za przyjęcie. Wspólnoto diecezjalna Rzymu, dziękuję wam"- mówił Franciszek.

W swoim pierwszym przemówieniu nowy biskup Rzymu zaprosił wiernych do wspólnej modlitwy w intencji emerytowanego papieża Benedykta XVI, po której wyraził nadzieję: "Zaczynamy razem naszą wspólną drogę: biskup i lud. Jest to wędrówka Kościoła w Rzymie, który przewodzi w miłości. Módlmy się za siebie, módlmy się za cały świat".

Na koniec Ojciec Święty prosił pochyliwszy głowę przed zgromadzonym na placu św. Piotra Kościołem: "Zanim Was pobłogosławię, módlcie się za mnie".