Jesteś tutaj: Start » "Gaudeamus igitur": Inauguracja roku akademickiego w seminarium duchownym [Elbląg, 19 października 2021]

19.10.2021 r.

56b67b5b3c4ca267eae94b2a9fe18cdd2

Nowy rok akademicki 2021/22 w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu rozpoczęło dziś 25 alumnów, w tym 3 alumnów rocznika pierwszego i jeden na roku propedeutycznym. Inaugurację zapoczątkowała Msza św. według formularza o Duchu Świętym, której przewodniczył biskup elbląski dr Jacek Jezierski. W uroczystości wzięli udział: księża biskupi Wojciech Skibicki i Józef Wysocki, reprezentanci seminariów duchownych (Olsztyn, Ełk, Pelplin, Pieniężno), elbląskich uczelni wyższych (Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa), a także przedstawiciele władz samorządowych oraz księża: profesorowie seminarium oraz proboszczowie.  Fotorelacja Gościa Elbląskiego: TUTAJ!

Akademię inauguracyjną rozpoczął śpiew hymnu „Bogurodzica”, po którym zgromadzonych w auli seminarium powitał rektor uczelni – ks. kan. dr hab. Marek Karczewski, prof. UWM. Następnie słowo pozdrowienia skierował do uczestników spotkania dziekan Wydziału Teologii UWM w Olsztynie ks. dr hab. Marek Żmudziński prof. UWM. Jako reprezentant alumnów zwrócił się do najmłodszych studentów diakon Adam Gapys. Społeczność seminarium złożyła też podziękowanie za wieloletnią pracę naukową i dydaktyczną ks. prof. dr. hab. Janowi Wiśniewskiemu. Ksiądz Profesor jest historykiem Kościoła i znawcą dziejów Pomezanii.

Główną część uroczystości stanowił wykład inauguracyjny pt. „Mitologia skandynawska epoki wikingów i chrześcijaństwo na podstawie artefaktów z Truso”, który wygłosił dr Marek Jagodziński, związany z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Prelegent zwrócił uwagę na ślady obecności chrześcijan w okolicach Elbląga, pochodzące z okresu przed misją pruską św. Wojciecha (+997). Świadectwem tego są przedmioty znalezione w ramach badań archeologicznych w osadzie Truso (obecnie Janów k. Elbląga), które pochodzą z I poł. IX wieku.

Z okolicznościowymi przemówieniami zwrócili się do społeczności seminarium: Antoni Czyżyk – przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu, Artur Zieliński – sekretarz miasta Elbląga oraz Maciej Romanowski – starosta elbląski. Pisma gratulacyjne przekazały rektorowi seminarium: pani prorektor dr Izabela Seredocha w imieniu EUHE oraz pani prorektor dr Irena Sorokosz w imieniu PWSZ w Elblągu.

Uroczystość inauguracyjną zakończono odśpiewaniem średniowiecznej pieśni akademickiej „Gaudeamus igitur”. Podczas Mszy śpiewał chór seminaryjny, któremu towarzyszył zespół instrumentalny Capella Sancti Nicolai pod batutą ks. dr. Piotra Towarka (skrzypce: Wiktoria Głowińska, i Urszula Leśniewska, altówka: Klaudia Makowska, wiolonczele: Jakub Grzelachowski i Weronika Głowińska, organy: Janusz Borowski). Wykonana została m.in. Missa in honorem s. Hyacinthi [muz. P. Bębenek], Psalm 61 – Boże mój Boże szukam Ciebie oraz Obój Gabriela z filmu „Misja” [muz. E. Morricone].

Wyższe Seminarium Duchowne w Elblągu zostało erygowane 1 października 1992 r. przez pierwszego biskupa elbląskiego dr. Andrzeja Śliwińskiego. Pierwsza inauguracja roku akademickiego odbyła się jesienią 1993 roku. Dotychczas seminarium wykształciło dla diecezji elbląskiej 191 księży.   /ks. pt/