Jesteś tutaj: Start » Archeolog dr Marek Jagodziński zdobywcą nagrody Biskupa Elbląskiego „TUUS” [Gala XXI Dni Papieskich]

Archeolog dr Marek Jagodziński zdobywcą nagrody Biskupa Elbląskiego „TUUS” [Gala XXI Dni Papieskich]

21.10.2021 r.

3652d6582be5c7589b14b89bd24f4f2

Archeolog dr Marek Jagodziński - odkrywca i badacz staropruskiej osady Truso (dziś Janów k. Elbląga), został uhonorowany wręczaną już po raz czternasty nagrodą Biskupa Elbląskiego „TUUS”. Uroczystość zgromadziła 1,5 tys. osób. Odbyła się w ramach Gali XXI Dni Papieskich 21 października br. w hali sportowo-widowiskowej w Elblągu. Organizatorami i gospodarzami uroczystości byli: Prezydent Elbląga oraz Biskup Elbląski.  Fotorelacja Gościa Elbląskiego: TUTAJ!

Dr Marek Jagodziński jest absolwentem archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. W 1980 r. osiadł w Elblągu, aby podjąć pracę w miejscowym Biurze Dokumentacji Zabytków. W 1982 r. podczas prac nad archeologicznym zdjęciem Polski, odnalazł na wschodnim brzegu jeziora Drużno, poszukiwaną od lat 30. XIX w. pruską osadę portową Truso. Wraz z grupą przyjaciół powołał do życia Stowarzyszenie Miłośników Truso, którego statutowym celem jest wspieranie inicjatyw zmierzających do budowy repliki osady. Laureat od lat związany jest z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Jego badania rzucają nowe światło na początki chrześcijaństwa w dawnych ziemiach Prusów. Zwykle wiąże się je z misją pruską św. Wojciecha (koniec X w.). Tymczasem odnalezione w Truso przedmioty (naczynia z krzyżami, szklane kielichy mszalne, medaliki z krzyżem i wizerunkiem Chrystusa, krzyżyki) świadczą o obecności chrześcijan w tym miejscu już w I poł IX wieku.

- Ta nagroda jest dla mnie zaskoczeniem i wielkim zaszczytem. Czuję się dumny z tego, że ją otrzymałem. Traktuję ją jako docenienie mojej czterdziestoletniej, solidnej i ciężkiej pracy, za dołożenie ważnej cząsteczki do historii tego regionu i części Europy - mówił dr Jagodziński.

Wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak przypomniał zgromadzonym, że Dni Papieskie zawsze przywołują wspomnienie wizyty Jana Pawła II w tym miejscu w 1999 r., a zwłaszcza jego przesłania dotyczącego konieczności ochrony fundamentów wiary i dziedzictwa tych ziem. - Ich wartość poznajemy między innymi dzięki pracy archeologów, w tym tegorocznego laureata nagrody TUUS – podkreślił wiceprezydent.

- Jan Paweł II podrywał narody do upominania się o własne prawa i wolności, budził nadzieję, dawał swoim przykładem i słowem odwagę, uczył, że Chrystus jest kluczem do zrozumienia dziejów. Dlatego też jesteśmy papieżowi Słowianinowi wdzięczni. Tak też rozumiem to nasze zgromadzenie i koncert - zaznaczył biskup elbląski Jacek Jezierski.

Tegoroczną Galę z okazji Dni Papieskich uświetnił koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza, którym towarzyszył Warsaw String Quartet. Na scenie pojawił się też zespół MySłowni, działający przy parafii św. Mikołaja w Elblągu. Zwieńczeniem Gali, którą prowadził ks. Piotr Towarek, było wspólne odśpiewanie pieśni „Barka”.

Elbląg należy do rodziny miast papieskich. Rada Miejska przyznała Janowi Pawłowi II w dn. 19 maja 1999 r. tytuł honorowego obywatela. Papież odwiedził miasto 6 czerwca 1999. Nagrodę „Tuus” ustanowił w 2007 r. biskup elbląski Jan Styrna. Przyznając nominacje kapituła nagrody wskazuje w ten sposób na osoby lub instytucje zaangażowane w diecezji elbląskiej w promocję człowieka, kultury i nauki, pracę charytatywną oraz działalność edukacyjno-wychowawczą, zgodne z nauczaniem papieża Jana Pawła II.