Jesteś tutaj: Start » Elbląskie piegrzymki (piesza i rowerowa) dotarły na Jasną Górę [11 sierpnia 2022]

11.08.2022 r.

ad153d315771a8139d10d415a17685f2

30. Elbląska Pielgrzymka Piesza przybyła na Jasną Górę (11 sierpnia 2022). Wędrówce towarzyszyło hasło: Chcemy ujrzeć Jezusa! W tym roku w pielgrzymce wzięło udział 320 pątników. Wraz z nimi na szczyt jasnogórski dotarło 63 pielgrzymów 13. Pielgrzymki Rowerowej z Elbląga do Częstochowy (hasło: Ja jestem chlebem żywym”). Pielgrzymi pokonali dystans ponad 500 km (pieszo 16 dni, na rowerach 7 dni). Na wałach jasnogórskich powitał ich biskup pomocniczy diecezji elbląskiej Wojciech Skibicki. On również przewodniczył Mszy św. na zakończenie pielgrzymowania, która odprawiona została w kaplicy cudownego obrazu jasnogórskiego.  Fotorelacja Gościa Elbląskiego: TUTAJ!

- Czuję radość, że oni przeżywają coś bardzo duchowego – mówił o elbląskich pielgrzymach bp Skibicki. Przypomniał też o obecnych na pielgrzymim szlaku uchodźcach z Ukrainy, co jak zauważył ma wymiar symboliczny. Są oni dla nas, dla pielgrzymów, świadkiem tego, że ludzie szukają Matki, szukają domu. Idą do Maryi, która staje się ich Matką – wskazał bp pomocniczy diecezji elbląskiej.

W wygłoszonym podczas Mszy kazaniu przypomniał, że pielgrzymka i duchowe dobro, które na niej się dokonuje, to droga. Podkreślił, że to właśnie w drodze, w podróży, dokonują się często bardzo ważne procesy. Droga to swoiste rekolekcje przemieniające ducha. - Dzisiejszy dzień jest też dziękczynieniem. Dziękczynieniem za to, co dokonało się w trudzie pielgrzymowania, w pokonywaniu własnych słabości, trudności, czasem uciążliwości własnego ciała, ale też za umocnienie i wsparcie ze strony sióstr i braci, ze strony tych, którzy razem pielgrzymowali - mówił bp Skibicki.

Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę powstała w 1993 r. i od tego czasu nieprzerwanie co roku na przełomie lipca i sierpnia podąża do Częstochowy. Pielgrzymi przez 16 dni wędrują podzieleni na grupy nawiązujące do historycznych krain, miast i nazw plemion pruskich, np. Pogezania, Pomezania, Zantyr. Za pielgrzymkę odpowiada duży sztab ludzi: duchownych i świeckich. Jej dyrektorem jest ks. Marek Sadłocha. Od 12 lat, w ostatnim dniu pielgrzymowania do grup pieszych dołącza pielgrzymka rowerowa, która trasę z Elbląga na Jasną Górę pokonuje w dniach 5-11 sierpnia. Organizatorem i kierownikiem pielgrzymki rowerowej jest ks. Krzysztof Sękuła.

29a7b612a11d2d861ddebd6f9a314c75