Nabożeństwo biblijne, prezentacja projektu dokumentu komisji tradycji oraz głosowanie nad nim, złożyły się na V sesję plenarną I synodu diecezji elbląskiej. Sesja odbyła się w gmachu Seminarium Duchownego Elblągu 27 października br. To piąte tego typu spotkanie od chwili rozpoczęcia prac synodu we wrześniu 2016 roku.
Obrady zgromadzenia synodalnego poprzedziło nabożeństwo, któremu przewodniczył ks. Piotr Towarek – sekretarz synodu. Katechezę opartą o fragment Dziejów Apostolskich [15,36-16,5] wygłosił bp Jacek Jezierski. Zwrócił uwagę słuchaczy na występujący w księdze Dziejów rzeczownik „Kościół” w liczbie mnogiej. W starożytności chrześcijańskiej ukształtowały się zręby myślenia o jednym Kościele Jezusa Chrystusa i Kościołach, to jest społecznościach założonych przez Apostoła lub jego współpracowników. Sobór Watykański II wypracował pojęcie „Kościoła partykularnego” [Lumen gentium 13]. Kościół uniwersalny realizuje się w Kościołach partykularnych. Jednym z nich jest także diecezja elbląska - zauważył bp Jezierski.
Po nabożeństwie ks. dr Andrzej Kilanowski przypomniał sylwetkę zmarłego w sierpniu br. historyka dr. hab. Janusza Hochleitnera – prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Zmarły był zaangażowany w prace synodalnej komisji tradycji.
Projekt dokumentu pt. „Diecezja elbląska w perspektywie historycznej” przedłożył zebranym ks. prof. dr hab. Wojciech Zawadzki [UKSW Warszawa]. Dokument stanowi syntezę dziejów chrześcijaństwa w Prusach, a zwłaszcza utworzonej w 1243 r. diecezji pomezańskiej. Przypomina również dzieje Kościoła na Żuławach i w Elblągu aż do czasu powstania diecezji elbląskiej [1992].
W dyskusji na temat dokumentu ks. prof. dr hab. Jan Wiśniewski [UWM Olsztyn] zwrócił uwagę na to, że faktycznie i formalnie pomniejszona w wyniku Reformacji diecezja pomezańska istniała do 1821 r. Sprawozdawca argumentował natomiast, że diecezja pomezańska przestała istnieć w II połowie XVI wieku. Dlatego biskupi polscy na synodzie w Piotrkowie w 1577 r. prosili króla Polski o jej reerygowanie. Uczestnicy sesji synodalnej w Elblągu przyjęli przedłożony dokument pod warunkiem naniesienia na nim odpowiednich poprawek [iuxta modum].
Oprawę muzyczną spotkania zapewnił kwartet smyczkowy „Capella Sancti Nicolai” z Elbląga. Zebrani wysłuchali Poloneza a-moll „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego.
Sesji plenarnej, w której uczestniczyło 130 synodalistów oraz ekumeniczni obserwatorzy z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Zielonoświątkowego i Polskokatolickiego, przewodniczył ks. prof. dr hab. Stefan Ewertowski – sekretarz generalny synodu.