Jesteś tutaj: Start » Dzień Cecyliański muzyków diecezji elbląskiej [25 XI 2022]

Dzień Cecyliański muzyków diecezji elbląskiej [25 XI 2022]

25.11.2022 r.

20221125 2

Organiści, chórzyści, członkowie scholi i zespołów parafialnych byli uczestnikami Dnia Cecyliańskiego, który zorganizowany został w Elblągu dla muzyków diecezji w związku z kalendarzowym wspomnieniem św. Cecylii. Do udziału w spotkaniu zaprosił ks. dr Piotr Towarek, delegat biskupa elbląskiego ds. organistów i muzyki kościelnej.

Mszy św. w katedrze św. Mikołaja przewodniczył bp Jacek Jezierski, który w wygłoszonym kazaniu przypomniał osobę i życie św. Cecylii. Jak zauważył, według posiadanej przez nas wiedzy historycznej była ona Rzymianką. - Istnieje tradycja, że spotkała ją śmierć męczeńska. W Rzymie, na Zatybrzu, znajduje się bazylika, w której od VI w. Cecylia czczona jest jako męczennica – mówił.

- Chóry i schole kościelne, zespoły instrumentalne, kapele spotykamy na każdym kontynencie – zauważył kaznodzieja. Przypomniał też, że śpiew i muzyka są nieodłączną częścią chrześcijańskiej liturgii i innych nabożeństw. - Człowiek wyraża siebie także poprzez śpiew i muzykę. W ten sposób artykułuje również swoją wiarę i miłość do Boga. Wyraża swoją tęsknotę za tym, co wielkie i święte, najgłębsze pragnienia serca oraz ból swojej duszy – wskazał bp Jezierski.

Mszę poprzedziły warsztaty, które poprowadziła Bożena Belcarz (dyrygent chóru Lutnia Malbork). W ich ramach przygotowane zostały czterogłosowe śpiewy liturgiczne, które potem wykonano podczas liturgii (Oto jest dzień – H. Kowalski, Modlitwa o pokój – N. Blacha, W Tobie jest światło – P. Pałka, Wielkie są dzieła – J. Sykulski, a także Sanctus i Agnus Dei z Missa Veni Sancte Spiritus – P. Bębenek). Uczestnicy Mszy usłyszeli także utwory instrumentalne m.in. Arię z "Muzyki na wodzie" Georga Friedricha Haendla (trąbka -  Waldemar Dziudziel, ograny - Janusz Borowski).