Jesteś tutaj: Start » Diecezja elbląska ma czterech nowych diakonów stałych

Diecezja elbląska ma czterech nowych diakonów stałych

04.07.2021 r.

Diakoni stali 2021 diec. elbl.2

Diecezja elbląska ma czterech nowych diakonów stałych. Trzech żonatych mężczyzn oraz jeden celibatariusz przyjęło w sobotę 3 lipca 2021 r. w katedrze św. Mikołaja w Elblągu święcenia diakonatu. Liturgii przewodniczył bp. Jacek Jezierski. W gronie wyświęconych znaleźli się: Krzysztof Łaszuk [Malbork], Sebastian Olszewski [Malbork], Piotr Jerzy Majewski [Gardeja], Marek Adam Serafinowicz [Gardeja]. W Mszy św. uczestniczyli: bp Wojciech Skibicki, księża, diakoni, a także rodziny i przyjaciele nowo wyświęconych.

W wygłoszonej homilii bp Jezierski przypomniał nauczanie Katechizmu Kościoła Katolickiego o sakramencie święceń, który posiada trzy stopnie: biskup, prezbiter (ksiądz), diakon. Biskup i prezbiter są kapłanami, a diakon jest ich współpracownikiem. – Początki diakonatu odnajdujemy już w najbardziej pierwotnym okresie chrześcijaństwa. Pierwsi diakoni zostali ustanowieni jeszcze za życia apostołów. Wybrano ich, aby zajęli się działalnością charytatywną, a z czasem również działalnością nauczycielską – wskazał biskup elbląski.

- Diecezja elbląska wzbogaca się dziś o nowych diakonów, nowych współpracowników biskupa i księży. Są to żonaci mężczyźni posiadający własne rodziny oraz chrześcijanin bezżenny, który pozostanie w tym stanie – podkreślił kaznodzieja. Wskazał też, że Kościół elbląski otrzymuje nowych diakonów stałych, którzy nie automatycznie, ale stopniowo, w zależności od potrzeb w parafiach i własnych możliwości, będą pełnić swoją posługę.

Zwracając się do nowo wyświęconych bp Jezierski przypomniał, że diakon winien z wielkim szacunkiem odnosić się do spotkanych ludzi, także tych obojętnych, albo zaniedbanych religijnie. Diakon nie jest ich sędzią, ale bratem, który może pomóc odnaleźć się w Kościele i w relacji do Chrystusa. – Nie jest sztuką miłować tych, którzy nas miłują i utożsamiają się z nami. Sztuką jest zachowanie szacunku wobec osób trudnych, poranionych, skomplikowanych. Do takich jesteście dziś również posyłani – zaznaczył bp Jezierski. Dodał również, że posługa diakona nie jest obliczona na poklask i sukces. Jest to opus fiedi, działo wiary, uchwytne i zrozumiałe w wierze.

W 2015 r. było w świecie ponad 45 tysięcy diakonów. Od dwóch dekad struktura ta jest także odbudowywana w Kościele w Polsce. Czterech nowo wyświęconych w Elblągu dołącza do grupy siedmiu diakonów stałych diecezji elbląskiej (w sumie jest ich 11), a także powiększa grono ogólnopolskie. W diecezji elbląskiej kandydaci do święceń przygotowują się w Ośrodku Formacji Diakonów Stałych, działającym w Elblągu od 2017 roku. Dyrektorem ośrodka jest bp Wojciech Skibicki. Warunkiem przyjęcia święceń są ukończone studia teologiczne. Posługę diakonów stałych reguluje statut diakona stałego diecezji elbląskiej [2020]. /ks. pt/