Rzesze pielgrzymów uczestniczyły w świętowaniu tegorocznej uroczystości Zesłania Ducha Świętego w sanktuarium Maria Vesperbild, położonym nieopodal Augsburga na Bawarii. Na zaproszenie kustosza ks. prał. dr. Wilhelma Imkampa, Mszy św. oraz procesji światła przewodniczył biskup elbląski Jacek Jezierski.
W wygłoszonej homilii pasterz Kościoła elbląskiego przypomniał, że od chwili Zielonych świąt zaczął się czas Kościoła oraz dzieje ludu Bożego nowego przymierza. Zstąpienie Ducha Świętego zmieniło zasadniczo sytuację apostołów. - Odzyskali energię do działania i odwagę. Podjęli zadania, które powierzył im Jezus. Skończyły się ich wątpliwości – zaznaczył kaznodzieja.
Nawiązując do prześladowań chrześcijan w pierwszych wiekach, bp Jezierski wskazał, że dziś również chrześcijanie są prześladowani na różnych kontynentach i w wielu krajach. - Przynależność do społeczności chrześcijańskiej nie jest dziś sprawą obojętną. Czasami rodzi szacunek i uznanie, kiedy indziej obojętność, niechęć czy tez wrogość – podkreślił bp elbląski.
Według bp. Jezierskiego proces spotykania chrześcijan z religiami i narodami trwa w kolejnym pokoleniu. Dzieje się tak, ponieważ chrześcijaństwo jest dziś religią o zasięgu światowym, a także otwartą na innych. - Wnosimy w świat ducha braterstwa, nadziei, a także przekonanie, że po zakończeniu dziejów świata nadejdzie czas Królestwa Bożego, życia i radości, ocalenia oraz wyzwolenia z sił śmierci i zła, które nas dotykają i niszczą. Jest to możliwe dzięki Chrystusowi. Posiadamy taką nadzieję. Duch Święty podtrzymuje ją w naszych sercach, pragnieniach i marzeniach - akcentował bp Jezierski.
Po Mszy św. biskup elbląski przewodniczył procesji światła ze świecami, która tradycyjnie wiodła przez las do groty Matki Bożej. W tym miejscu miejscowi czciciele Maryi, przygotowują zawsze ku Jej czci dywan kwiatowy. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta „Musikverein Balzhausen”.
Maria Vesperbild to miejscowość leżąca w Szwabii – Bawarii, przynależna do gminy Ziemetshausen w powiecie Günzburg. Jej nazwa pochodzi od wizerunku Matki Bożej Bolesnej [Pieta], znajdującego się w miejscowym kościele [1756]. W ciągu roku, sanktuarium odwiedza ok. 500 tys. pielgrzymów. W miejscu tym, pełni posługę duszpasterską ks. Krzysztof Banacki - kapłan diecezji elbląskiej.