Jesteś tutaj: Start » XII. Warsztaty Muzyki Liturgicznej: prawykonanie "Missa Veni Sancte Spiritus" i pamięć o Ukrainie

26.09.2022 r.

20220925 2

Ponad 70 śpiewaków oraz instrumentalistów uczestniczyło w dniach 24-25 września 2022 r. w XII. Warsztatach Muzyki Liturgicznej w Pasłęku. Tym razem, w nawiązaniu do wojny trwającej na Ukrainie, towarzyszyło im hasło „Dona nobis pacem! Modlitwa o pokój”. Zwieńczeniem prowadzonych zajęć była Msza św. odprawiona w kościele pw. św. Bartłomieja w Pasłęku (25 września), której przewodniczył bp Jacek Jezierski, a także krótki koncert pieśni dedykowanych walczącej o wolność i suwerenność Ukrainie. Wysłuchało go blisko 400 odbiorców (info na stronie Gościa Elbląskiego: TUTAJ! ).

Grono uczestników warsztatów stanowili w tym roku śpiewacy, którzy przybyli do Pasłęka z Malborka, Starego Pola, Kwidzyna, Sztumu, Morąga, Elbląga, a także (co bardzo cieszy) z mniejszych miejscowości: Pogrodzia, Lichnów, Rakowca. Nie zabrakło też reprezentantów miejscowego chóru „Carmen gregorianum” z parafii św. Józefa, który co roku współorganizuje warsztaty podejmując jednocześnie wysiłek doskonalenia śpiewaczego.

Ćwiczenia związane z pracą nad emisją głosu, artykulacją oraz opanowaniem repertuaru chóralnego prowadzili: Bożena Belcarz (Malbork), Eliza Kaczmarczyk (Elbląg), Krzysztof Dziemidzik (Gdańsk), Jacek Matukiewicz (Pasłęk) oraz ks. Piotr Towarek – dyrektor artystyczny warsztatów. Repertuar stanowiły utwory na 4-głosowy chór mieszany. Wśród nich centralne miejsce zajęła „Missa Veni Sancte Spiritus”: trzy częściowa msza (Kyrie, Sanctus, Agnus Dei), która napisana została przez krakowskiego kompozytora Pawła Bębenka na zakończenie I. synodu diecezji elbląskiej (2016-2020). Jej prawykonanie, odłożone w czasie w wyniku trwającej pandemii, związano z tegoroczną edycją warsztatów w Pasłęku. W niedzielę do uczestników projektu dołączyli instrumentaliści orkiestry kameralnej „Capella Sancti Nicolai”, którzy wraz z chórem zapewnili oprawę muzyczną Mszy św. w staromiejskim kościele św. Bartłomieja.

Podczas sprawowanej liturgii bp Jezierski podziękował za zorganizowanie warsztatów i za ich powrót do Pasłęka po dwu letniej przerwie związanej z pandemią. Przypomniał jednocześnie zgormadzonym, że projekt ten jest ważny dla promowania muzyki kościelnej i rozwoju życia muzycznego w diecezji elbląskiej. Podkreślił, że wykonane podczas liturgii części stałe z „Missa Veni Sancte Spiritus” są krótkie, zwięzłe, wypełnione przepiękną współczesną muzyką, a jednocześnie oparte o charakterystyczny dla liturgii rzymskiej język łaciński.

Na zakończenie Mszy ks. Piotr Towarek podziękował patronom tegorocznych warsztatów. Są nimi: bp Jacek Jezierski – Biskup Elbląski, Andrzej Śliwka - Wiceminister Aktywów Państwowych, Artur Chojecki - Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Maciej Romanowski - Starosta Elbląski, a także Fundacja PKO Banku Polskiego, która przekazała darowiznę na rzecz projektu.

Po błogosławieństwie uczestnicy liturgii chętnie pozostali na swoich miejscach w kościele, aby uczestniczyć w krótkim koncercie dedykowanym walczącej o niepodległość i wolność Ukrainie. Złożyły się na niego: „Modlitwa o pokój” (muz. Norbert Blacha), której ostatnie wezwanie zostało zaśpiewane w języku ukraińskim (Pro Myr, o Hospody, błahajemo), a także monumentalny współczesny utwór „Niech zstąpi Duch Twój” (sł. Jan Paweł II, muz. Zuzanna Falkowska).

Warsztaty Muzyki Liturgicznej w Pasłęku organizowane są cyklicznie od 2009 r. Mają charakter wspólnototwórczy i przyczyniają się do podwyższenia kultury muzycznej w diecezji elbląskiej. Organizatorami tego projektu są: Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Józefa w Pasłęku (ks. proboszcz Dariusz Kułakowski), Kuria Diecezjalna Elbląska (ks. dr Piotr Towarek, delegat biskupi ds. muzyki kościelnej) oraz Chór parafii św. Józefa w Pasłęku „Carmen Gregorianum”. Tegoroczna edycja została zorganizowana także dzięki wsparciu indywidualnych ofiarodawców, którym organizatorzy składają serdeczne podziękowanie.

20220926 111023

20220925 125840