Jesteś tutaj: Start » Wskazania biskupa elbląskiego w związku z kolędą 2021/2022

Wskazania biskupa elbląskiego w związku z kolędą 2021/2022

14.12.2021 r.

44

1. Trwa czwarta fala epidemii. W życiu społeczeństwa wiąże się to z rozmaitymi prawnymi ograniczeniami.
2. Księża odbywają spotkania kolędowe na wyraźne uprzednie zaproszenie.
3. Parafianie mają naturalne prawo zrezygnować z kolędy jeśli czują się zagrożeni zarażeniem.
4. Odwiedzający parafian ksiądz powinien zachować obowiązujące przepisy sanitarne (dystans, maseczka, dezynfekcja rąk). Wizyta powinna trwać maksymalnie 15 minut.
5. Przyjmujący księdza posiadają prawo upewnić się, czy ich duszpasterz jest zaszczepiony. Dlatego ksiądz powinien posiadać ze sobą paszport covidowy. Wierni mogą odmówić wizyty kolędowej w przypadku niezaszczepienia księdza.
6. Dla tych, którzy nie decydują się na przyjęcie kolędy w domu, można organizować Mszę św. w kościele ze specjalnym błogosławieństwem rodzin.
7. Nieprzyjęcie wizyty kolędowej w czasie pandemii nie może być rozumiane jako zrywanie więzi z parafią oraz jej duszpasterzami.
8. W kolędzie nie powinny uczestniczyć wraz z księdzem inne osoby, aby nie zwiększać możliwości rozprzestrzeniania wirusa.

+Jacek Jezierski, biskup elbląski
Elbląg, dn. 14 grudnia 2021