Kościół katolicki nawiązuje do idei i praktyki ludu Bożego pierwszego Przymierza, który obchodził co 50 lat rok jubileuszowy. Jubileusze w Starym Testamencie miały charakter religijny i społeczny. Czas Jubileuszu zobowiązuje nas także do zwrócenia większej uwagi na ubogich, dotkniętych wojnami, niesprawiedliwością, głodnych, pozbawionych domu, uchodźców i migrantów.
Podstawowymi dokumentami kościelnymi dotyczącymi obecnego Roku Jubileuszowego są:
* Franciszek – bulla Spes non confundit (9 V 2024)
* Penitencjaria Apostolska – dekret O uzyskaniu odpustu podczas Jubileuszu 2025 (13 V 2024)
Kościoły
1. W diecezji elbląskiej zostały wyznaczone kościoły Jubileuszu:
* Elbląg - katedra św. Mikołaja
* Kwidzyn - współkatedra św. Jana Ewangelisty
* Prabuty - współkatedra św. Wojciecha
* Nowy Staw - kolegiata św. Mateusza
* Elbląg - kościół św. Brata Alberta
* Malbork - kościół św. Jana Chrzciciela
* Sztum - kościół św. Anny
* Pasłęk - kościół św. Bartłomieja
* Morąg - kościół św. Piotra i Pawła
* Iława - kościół Przemienienia Pańskiego
* Kisielice - kościół Matki Bożej Królowej Świata
* Stegna - kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
* Dzierzgoń - sanktuarium NMP Różańcowej
* Elbląg-Stagniewo - sanktuarium NMP Fatimskiej i św. Jana Pawła II
2. Każda ze świątyń Jubileuszu powinna być oznakowana, tzn. posiadać napis (baner) informujący: Kościół Jubileuszu 2025.
3. Potrzebna jest też informacja o porządku Mszy św. i czasie sprawowania sakramentu pokuty, zawierająca także kontakt do administratora kościoła.
Sakrament pokuty i spowiednicy
Księża kanonicy i spowiednicy w kościołach jubileuszowych otrzymują na czas Roku Jubileuszowego uprawnienie do uwalniania od cenzur latae sententiae (ekskomunika) niezadeklarowanych i niezastrzeżonych Stolicy Apostolskiej. Dotyczy to zwłaszcza grzechu i przestępstwa aborcji (por. kan. 508, § 1; kan. 1357-1358 KPK).
Spowiednicy powinni pamiętać o powadze grzechu, ale równocześnie udzielać pouczeń nacechowanych miłością wobec penitentów. Powinni wyznaczać odpowiednie pokuty. Mają one pomóc ukształtować trwałą i wartościową postawą życia chrześcijanina.
Odpusty
1. Należy przypominać, że odpust to dar miłosierdzia Bożego udzielany poprzez Jezusa Chrystusa w Kościele. Odpust usuwa pozostałości skutków grzechu.
2. Odpust można zyskać dla siebie (raz dziennie) albo dla osoby zmarłej (znajdującej się w stanie przejściowym czyśćca). Odpustu nie można podarować (aplikować) osobie żyjącej.
3. W Roku Jubileuszu odpusty zyskujemy poprzez:
* pielgrzymkę do wyznaczonych kościołów jubileuszowych, ale także do sanktuariów maryjnych (np. w Lubieszewie). W tych kościołach należy uczestniczyć w liturgii lub nabożeństwie.
* nawiedzenie (odwiedzenie) kościoła jubileuszowego w pobliżu i dłuższą chwilę modlitwy przed Najświętszym Sakramentem.
4. Odpusty mogą uzyskać: chorzy w domach i szpitalach, starsi w domach i domach opieki oraz osadzeni w więzieniach, gdy modlą się w miejscu przebywania w kaplicy ośrodka lub we własnym pokoju czy celi. Odpust można zyskać także po wysłuchaniu transmisji medialnej nabożeństwa, zwłaszcza z udziałem papieża i biskupów poprzez dołączenie osobistej modlitwy.
5. W ramach udziału w rekolekcjach, w misjach, spotkaniach formacyjnych, w katechezie.
6. Odpust otrzymują ci, którzy wypełniają dobrowolnie dzieła miłosierdzia (charytatywne) i pokuty w formie wolontariatu. Odpust otrzymują także ci, którzy pełnią uczynki miłosierdzia „względem ciała” i „względem ducha” bliźnich, np. odwiedzając chorych, więźniów, biorąc udział w pogrzebie.
7. W zasadzie można zyskać tylko jeden odpust w ciągu dnia. Drugi – na rzecz osoby zmarłej – tego samego dnia wymaga ponownego uczestnictwa w Eucharystii.
+Jacek Jezierski, biskup elbląski
Elbląg, dn. 27 grudnia 2024
№ 1021 / BE / 2024