Jesteś tutaj: Start » Święty Gaj: diecezjalne uroczystości w miejscu męczeńskiej śmierci św. Wojciecha [27 kwietnia 2024]

27.04.2024 r.

Fot. A. Bruchwald 15

Foto: Agata Bruchwald

Pielgrzymki piesze, rowerowe, autokarowe przybyły w sobotę 27 kwietnia br. do Świętym Gaju, by uczcić św. Wojciecha w sanktuarium jego męczeńskiej śmierci. Mszy św. koncelebrowanej przy ołtarzu polowym przewodniczył bp Jacek Jezierski. W uroczystościach uczestniczyli: starosta elbląski, wójt gminy Rychliki (na terenie której znajduje się Święty Gaj), przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, a także delegaci Konfederacji Orderu Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Relacja Radia Elbląg/Olsztyn: TUTAJ!

W wygłoszonym kazaniu bp Jezierski przypomniał zgormadzonym osobę patrona diecezji elbląskiej. - Życie św. Wojciecha było z wielu powodów nieudane. Nie powiodło się jego pasterzowanie w Pradze, nie powiodła się również działalność misyjna w Prusach – mówił kaznodzieja. Jak zauważył, symbolicznie opowiada o tym czytana podczas liturgii ewangeliczna przypowieść o ziarnie pszenicy, które musi obumrzeć w ziemi, aby wydać plon. - Odnosimy ten obraz i to porównanie przede wszystkim do Jezusa ukrzyżowanego, który zmartwychwstał, ale stosujemy je także do nas samych. Rozwój i postęp nie dokonuje się bowiem wyłącznie poprzez natychmiastowy sukces. Dobro wyrasta raczej z trudu, z poświęcenia, a nawet z cierpienia – podkreślił bp Jezierski.

Asystę liturgiczną uroczystości w Świętym Gaju przygotowali alumni elbląskiego seminarium duchownego. Oprawę muzyczną procesji z relikwiami św. Wojciecha oraz Mszy św. zapewniła orkiestra dęta z Zielonki Pasłęckiej.

Po Mszy św. bp Jezierski pobłogosławił piękną ciemnokasztanową klacz wierzchową i jej trzymiesięczne źrebię, które przyprowadził do sanktuarium w pielgrzymce właściciel, mieszkający kilkanaście kilometrów od Świętego Gaju.

Uroczystości ku czci patrona diecezji elbląskiej rozpoczęły się już w piątek 26 kwietnia, gdy księża i siostry zakonne zgromadzili się w miejscowym kościele na tzw. dniu skupienia. Mszy św. przewodniczył bp Jacek Jezierski. Konferencję przypominającą sylwetki męczenników pochodzących z terenu diecezji elbląskiej oraz diecezji ościennych, wygłosił ks. prof. dr hab. Wojciech Zawadzki, kanonik elbląski, profesor UKSW, dyrektor archiwum diecezji elbląskiej. Chodzi tu zwłaszcza o malo znane postaci sióstr zakonnych oraz księży, którzy oddali życie za wiarę w czasie II wojny światowej.

Święty Gaj to wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim i diecezji elbląskiej. Nieopodal wsi znajdują się pozostałości dawnego pruskiego grodziska Cholin, gdzie według historyków miał przybyć św. Wojciech. Badania historyków, archeologów i geografów wskazują, że to właśnie w Świętym Gaju lub też w jego okolicy, w dniu 23 kwietnia 997 roku, pierwszy ewangelizator plemion pruskich poniósł śmierć męczeńską.