Jesteś tutaj: Start » Święto Seminarium, zebranie PTT Oddział Elbląg i promocja najnowszego tomu "Studiów Elbląskich" [7 grudnia 2023]

07.12.2023 r.

48880461497 6c1ec3ab34 b2

Msza święta, wykład, prezentacja najnowszego numeru „Studiów Elbląskich”, złożyły się na obchody Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP - święta patronalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu [7 grudnia 2023]. Z wydarzeniem związane zostało także zebranie elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego. Na zdjęciu: o. dr Tomasz Grabowski, dominikanin, gość i prelegent zebrania.

W wygłoszonej podczas Mszy św. homilii bp Jacek Jezierski przypomniał o dwóch czcicielach Najświętszej Maryi Panny: św. Maksymilianie Marii Kolbe oraz słudze Bożym ks. Franciszku Blachnickim. Jak wskazywał, być może to właśnie ich zafascynowanie osobą Matki Zbawiciela stało się natchnieniem dla ojców założycieli elbląskiego seminarium (bp. Andrzeja Śliwińskiego oraz ks. rektora Stefana Ewertowskiego), by ustanowić NMP patronką tejże uczelni. - Twórca ruchu oazowego widział Maryję jako Niepokalaną, jako świętą Matkę Kościoła, jako wzór do naśladowania dla każdego chrześcijanina. Ojciec Kolbe był zakochany w Maryi i dlatego chciał czynić wszystko dla Niej, ze względu na Nią – zauważył bp Jezierski.

Druga część uroczystości odbyła się w auli seminarium. Zgromadzonych powitał ks. dr hab. Stefan Ewertowski, emerytowany prof. UWM Olsztyn oraz kierownik elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego. Ks. dr Mariusz Ostaszewski (sekretarz) odczytał sprawozdanie roczne z działalności PTT. Następnie członkowie towarzystwa oraz alumni seminarium wysłuchali wykładu zatytułowanego „Posługa teologa dzisiaj”, który wygłosił o. dr Tomasz Grabowski OP, prezes Wydawnictwa Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego „W drodze” w Poznaniu.

Kolejnym punktem zebrania PTT była prezentacja najnowszego tomu „Studiów Elbląskich” (24/2023), czasopisma naukowego, którego wydawcą jest WSD w Elblągu. Zawartość publikacji przybliżył zebranym ks. dr Piotr Towarek, redaktor naczelny czasopisma.

Elbląski oddział PTT powstał 26 kwietnia 2016 r. z inicjatywy bp. Jacka Jezierskiego. Skupia w sobie profesorów i wykładowców seminarium w Elblągu. PTT powstało we Lwowie w 1924 r. Obecnie zarząd główny towarzystwa mieści się w Krakowie. Jego celem jest rozwój nauk kościelnych, zwłaszcza teologii, a także współpraca z innymi towarzystwami naukowymi oraz uczelniami kościelnymi w Polsce. W ramach towarzystwa działa kilkanaście sekcji specjalistycznych oraz oddziałów terenowych, jak również Wydawnictwo UNUM. W rozpoczynającym się 2024 roku PTT obchodzi 100-lecie istnienia i działalności.