Ponad 2 tysiące pielgrzymów uczestniczyło w sobotę 30 kwietnia w uroczystościach ku czci św. Wojciecha w Świętym Gaju, miejscu męczeńskiej śmierci patrona Polski i diecezji elbląskiej. Większość z nich stanowili ludzie młodzi, wolontariusze ŚDM i harcerze którzy przybyli do sanktuarium w pieszych i rowerowych pielgrzymkach z: Elbląga, Pasłęka, Dzierzgonia, Malborka, Kamieńca, Jarnołtowa, Małdyt, Szymonowa, Zielonki Pasłęckiej, Starego Targu, Waplewa i Ryjewa. (foto: portEl.pl i Gość Elbląski)
W wygłoszonym kazaniu abp Wojciech Ziemba metropolita warmiński podkreślił, że właśnie Święty Gaj uznawany za miejsce śmierci św. Wojciecha, jest najważniejszy po Gnieźnie i Poznaniu na duchowej mapie Polski. Przypomniał też, że wielkim pragnieniem biskupa praskiego było otworzyć w Europie przestrzenie dla Ewangelii. Hierarcha zauważył, że szczególnie dziś, gdy współczesny świat ulega procesom postępującego postmodernizmu, trzeba aby wyznawcy Chrystusa budowali w swoim życiu codziennym i pracy podobne przestrzenie dla Ewangelii. Jest to szczególne zadanie świeckich, którym abp Ziemba podziękował za to, co czynią i w jaki sposób ewangelizują. Podkreślił, że współczesnej Europie potrzeba nie tylko ewangelizacji, ale jeszcze bardziej nowej ewangelizacji. Życzył zebranym na liturgii i całej społeczności diecezji nowego zapału i odnowy wiary poprzez dzieło I synodu diecezji elbląskiej, który został już ogłoszony i zwołany.
Mszy świętej polowej przewodniczył biskup elbląski Jacek Jezierski, który w słowie końcowym podziękował wszystkim pielgrzymom za wysiłek wędrowania i obecność w sanktuarium. Ze szczególnym słowem wdzięczności zwrócił się do młodzieży, zachęcając jednocześnie aby nie lękała się podjąć trudu wyruszenia na Światowe Dni Młodzieży i spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie.
Uroczystości ku czci patrona diecezji elbląskiej rozpoczęły się już 29 kwietnia, gdy w miejscowym kościele kapłani i siostry zakonne uczestniczyli w dniu skupienia. Konferencję o przekraczaniu granic naszych przyzwyczajeń, mentalności, a nawet granic plebanii i zakrystii - wygłosił ks. prof. dr hab. Stefan Ewertowski - prodziekan Wydziału Teologii UWM i sekretarz generalny I synodu diecezji elbląskiej. Mszy św. koncelebrowanej tego dnia przewodniczył biskup elbląski. Sobota to zgodnie z wieloletnim zwyczajem dzień pielgrzymek pieszych, rowerowych, autokarowych oraz indywidualnych.
Święty Gaj to wieś położona nieopodal pruskiego grodziska Cholin, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim i diecezji elbląskiej. Badania wielu historyków i archeologów potwierdzają, że w tym właśnie miejscu swoją śmierć męczeńską poniósł św. Wojciech.