Poczta Polska zaprezentowała i wprowadziła dziś uroczyście do obiegu znaczek pocztowy upamiętniający 30. rocznicę utworzenia diecezji elbląskiej. Znaczek to kolejna emisja, której celem jest przypomnienie ważnych rocznic i jubileuszy, dotyczących postaci i obiektów sakralnych, mających duże znaczenie dla budowania tożsamości religijnej Polaków. Prezentacja znaczka, z udziałem bp. elbląskiego Jacka Jezierskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzeja Śliwki oraz wiceprezesa zarządu Poczty Polskiej Wiesława Włodka, odbyła się w gmachu kurii diecezjalnej w Elblągu. Na prezentację złożyły się: odsłonięcie znaczka, złożenie na nim podpisów oraz ostemplowanie.
Bp Jezierski złożył podziękowanie Poczcie Polskiej oraz Rządowi RP za przygotowanie oraz wydanie znaczka. Wskazał, że zafunkcjonuje on nie tylko w korespondencji, ale spełniać będzie również funkcję promocyjną. Przypomina bowiem oraz informuje o wydarzeniu historycznym, w tym przypadku o powstaniu diecezji elbląskiej, ale także o Elblągu i regionie. Krótką historię i charakterystykę diecezji przypomniał zebranym ks. prof. Wojciech Zawadzki, historyk, wykładowca UKSW w Warszawie oraz dyrektor archiwum diecezjalnego.
Minister Andrzej Śliwka podkreślił w swojej wypowiedzi, że diecezja elbląska to trzy dekady działalności, przede wszystkim duchownych, ale także osób świeckich zaangażowanych w działalność diecezji. Tym wszystkim osobom, jak zauważył, należą się ogromne podziękowania. Przypomniał również, że znaczki pocztowe to małe dzieła sztuki. - Mam nadzieję, że również ten znaczek, który ukazuje piękną, gotycką katedrę, wizytówkę Elbląga, zostanie dobrze przyjęty i spodoba się odbiorcom - mówił.
Z kolei Wiesław Włodek zaznaczył, że znaczek pocztowy żyje znacznie dłużej niż nam się wydaje. Żyje na listach, w klaserach filatelistów, a także w sercach, bo w pewien sposób dotyczy nas osobiście. - Znaczek, który honoruje 30-lecie diecezji elbląskiej to nie tylko miniaturowy pomnik historii, ale też pokazanie całej Polsce, że w tym miejscu powstała diecezja i uczynił to nasz wielki rodak św. Jan Paweł II - podkreślił wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.
Przedstawiona na promowanym uroczyście znaczku pocztowym katedra biskupów elbląskich to świątynia gotycka z XIV wieku. Dedykowano ją św. Mikołajowi - biskupowi, patronowi żeglarzy, opiekunowi portów morskich oraz Związku Miast Hanzy. Uwagę zwraca potężna, 97-metrowej wysokości wieża katedry. W lewym górnym rogu znaczka znajduje się herb diecezji elbląskiej, a na dole umieszczono nazwę emisji „30. rocznica utworzenia diecezji elbląskiej”. Wzdłuż dolnej krawędzi znaczka umieszczono napis: POLSKA i oznaczenie: EKONOMICZNY S, co odpowiada wartości nominalnej znaczka pocztowego właściwego do uiszczania opłaty za ekonomiczną przesyłkę listową nierejestrowaną w obrocie krajowym w formacie S i ekonomiczną kartkę pocztową w obrocie krajowym.