W związku z epidemią koronawirusa tydzień modlitwy o zjednoczenie chrześcijan miał ograniczony zakres. [Foto archiwalne: bp Marcin Hintz (Kościół Ewangelicko-Augsburski oraz bp Jacek Jezierski podczas ekumenicznej modlitwy w katedrze elbląskiej w 2017 r.]
• Nabożeństwo ekumeniczne odbyło się w seminarium duchownym w Elblągu. Kazanie wygłosił ks. kmdr Marcin Pilch, proboszcz parafii św. Anny w Elblągu [Kościół Ewangelicko-Augsburski].
• W Niedzielę Słowa Bożego [24 stycznia 2021] w katedrze św. Mikołaja w Elblągu we Mszy św. uczestniczyli ekumeniczni goście: ks. kmdr Marcin Pilch oraz ks. prof. dr hab. Wojciech Gajewski [Kościół Zielonoświątkowy]. Mszy przewodniczył bp Jacek Jezierski, a koncelebransami byli: o. Grzegorz Piśko OFMConv. [proboszcz parafii św. Pawła w Elblągu] oraz ks. Dariusz Polak [proboszcz parafii św. Antoniego w Mikołajkach Pomorskich]. Kazanie wygłosił ks. prof. dr hab. Marek Karczewski, rektor seminarium duchownego w Elblągu. Przypomniał on m.in. o ekumenicznej aktywności duchownych różnych wyznań w Elblągu, Pasłęku, Szymonowie i Mikołajkach Pomorskich. Duchowni współpracują ze sobą od wielu lat m.in. w elbląskim forum inicjatyw ekumenicznych. We Mszy św. w katedrze w niedzielny wieczór wraz z wiernymi świeckimi brali udział klerycy i moderatorami seminarium.
• 15 stycznia 2021 – w ramach Dnia Judaizmu – biskup elbląski odprawił Mszę św. i wygłosił okolicznościowe kazanie w katedrze elbląskiej. Przypomniał wówczas, że w dziewiętnastym stuleciu i aż do czasu II wojny światowej istniała w Elblągu społeczność żydowska. Gmina wyznaniowa posiadała własną synagogę i cmentarz.
• 26 stycznia 2021 w katedrze św. Mikołaja - w ramach obchodów Dnia Islamu - Mszy św. przewodniczył biskup elbląski. Obecny był także rektor seminarium duchownego. W kazaniu bp. Jezierski wskazał na potrzebę dialogu pomiędzy chrześcijanami i wyznawcami islamu. Obok radykalnego, fundamentalistycznego i politycznego nurtu, wśród współczesnych wyznawców islamu, istnieje nurt pokojowy, otwarty na kontakt i współpracę z chrześcijanami. Biskup przypomniał o deklaracji podpisanej przed kilkoma laty przez wielkiego imama islamskiego uniwersytetu w Kairze i papieża Franciszka. Uzgodnienie to opowiada się za odkrywaniem braterstwa chrześcijan i muzułmanów. Sprzeciwia się pielęgnowaniu wzajemnej agresji i nienawiści.
• W związku z Niedzielą Słowa Bożego [24 stycznia 2021] biskup elbląski skierował list pasterski do diecezjan. W przesłaniu tym obok zarysu nauki o słowie Bożym, zwłaszcza w odniesieniu do ksiąg Starego i Nowego Testamentu, znalazła się część poświęcona ekumenii. Między innymi myśl, że podział wśród chrześcijan, trwający przez stulecia jest skandalem, natomiast ruch zjednoczeniowy, ekumeniczy, jest błogosławieństwem dla Kościoła i jego misji w świecie. /ks. pt/