Jesteś tutaj: Start » Sztutowo: 73. rocznica wyzwolenia KL Stutthof

Sztutowo: 73. rocznica wyzwolenia KL Stutthof

09.05.2018 r.

 

5af2e3b82e42e osize933x0q70hb29ea6Hymn Państwowy, świadectwo byłej więźniarki, recytacja wierszy, modlitwa ekumeniczna, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa oraz Pieśń Obozowa, złożyły się na program obchodów 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof i zakończenia II wojny światowej [9 maja 2018]. W uroczystości wzięli udział: młodzież szkolna, przedstawiciele władz, służb mundurowych i dyplomatycznych, duchowieństwo, a przede wszystkim byli więźniowie obozu. Patronat nad wydarzeniem objął Jarosław Sellin – sekretarz stanu i pełnomocnik Rządu RP ds. obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości.

O traumatycznych wydarzeniach okresu pobytu w obozie opowiedziała uczestnikom uroczystości Maria Kowalska - „Kobieta-Pistolet” z Powstania Warszawskiego. Według niej, najważniejszym zadaniem na dziś, jest wychowanie młodych pokoleń w szacunku do drugiego człowieka i zachowanie pamięci o tragedii obozów. - Nasza współczesna walka toczy się o lepsze i szczęśliwsze jutro Ojczyzny. To walka, którą prowadzimy naszą postawą, wyborami i życiem - mówiła Maria Kowalska. Wypowiedź byłej więźniarki ubogaciły wystąpienia młodych finalistów X. Konkursu Recytatorskiego o tematyce patriotycznej, wojennej i obozowej.

O konieczności zachowania pamięci przypomniał zebranym Piotr Tarnowski - dyrektor Muzeum Stutthof. Zaznaczył on, że obozy zagłady to dowód tego, do czego prowadzą ksenofobia, rasizm, uprzedzenia, stereotypy oraz agresywny nacjonalizm.

W modlitwie ekumenicznej uczestniczyli przedstawiciele pięciu wspólnot: gminy żydowskiej, społeczności muzułmańskiej, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego [bp Marcin Hintz], Kościoła Prawosławnego, Kościoła rzymskokatolickiego [bp Jacek Jezierski]. Oprawę uroczystości zapewniła Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP.

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny KL Stutthof położony na Mierzei Wiślanej, funkcjonował od 2 września 1939 r. do 9 maja 1945 r. Był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem tego typu na terenach wchodzących aktualnie w skład Państwa Polskiego i diecezji elbląskiej. W ciągu ponad 5 lat działalności obozu, zarejestrowano w nim łącznie około 110 000 więźniów. Byli oni obywatelami 28 państw. W wyniku zastosowania bezpośrednich metod uśmiercania więźniów, jak również w skutek ekstremalnych warunków bytowych, chorób, braku opieki lekarskiej oraz ciężkiej pracy, zwłaszcza w podobozach, a także w wyniku ewakuacji obozu liczbę ofiar obozu koncentracyjnego Stutthof szacuje się na około 63 000 do 65 000. Do dziś żyje około 100 świadków tych tragicznych wydarzeń.