Jesteś tutaj: Start » Słowo Biskupa Elbląskiego w związku z 25. rocznicą wizyty Jana Pawła II w Elblągu [6 czerwca 2024]

06.06.2024 r.

5ec23ebb5f37e o large

Mija 25 lat od chwili wizyty papieża Jana Pawła II w Elblągu, na lotnisku miejscowego Aeroklubu. Dnia 6 czerwca 1999 r. papież uczestniczył wraz z Elblążanami i osobami przybyłymi z wielu miejscowości diecezji elbląskiej oraz warmińskiej w nabożeństwie ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jan Paweł wygłosił wówczas katechezę na temat dziesięciu przykazań Bożych, które należy odczytywać łącznie z ośmioma błogosławieństwami, ogłoszonymi przez Jezusa w tzw. Kazaniu na górze.

Ojciec Święty przybył do Elbląga z Pelplina. Następnym etapem jego podróży był Licheń. Wizyta papieża była wydarzeniem historycznym. Wcześniej żaden z biskupów Rzymu nie odwiedził Elbląga. Śladem pamięci o tym wydarzeniu są pomniki Jana Pawła II, m.in. przy katedrze elbląskiej oraz przy starym ratuszu w centrum Morąga. Znakiem pamięci stało się też przyjęcie Jana Pawła II za patrona: szkół, szpitali oraz bibliotek. Znakiem takim są też Dni Papieskie, organizowane co roku w październiku.

Jan Paweł II odwiedził Elbląg i diecezję elbląską, spotkał się z tymi, którzy wyszli mu naprzeciw. Realizował w ten sposób misję Biskupa Rzymu, integrował i umacniał kościelne wspólnoty. Zwracał się też przyjaźnie ku wszystkim spotkanym ludziom dobrej woli, otwartym na dialog.

Przypominamy dziś sobie fragment katechezy papieża wygłoszonej w Elblągu: „Pozdrawiam cały młody Kościół elbląski, który w szczególny sposób związany jest z postacią św. Wojciecha. Niedaleko bowiem stąd – jak głosi tradycja – oddał on życie za Chrystusa [w Świętym Gaju]. Śmierć tego męczennika wydaje w ciągu historii obfite owoce świętości na tej ziemi”.

+Jacek Jezierski, biskup elbląski
Elbląg, dn. 6 czerwca 2024

RELACJA FILMOWA Z WIZYTY JANA PAWŁA II w ELBLĄGU: TUTAJ!