Jesteś tutaj: Start » Program duszpasterski diecezji elbląskiej 2024

Program duszpasterski diecezji elbląskiej 2024

02.01.2024 r.

wspolnota mieszkaniowa prawa i obowiazki

PROGRAM DUSZPASTERSKI DIECEZJI ELBLĄSKIEJ 2024

Diecezja elbląska uczestniczy w ogólnopolskim programie duszpasterskim na rok 2023 [kan. 394 KPK], którego temat brzmi: Uczestniczę we wspólnocie Kościoła.

Zostały przygotowane materiały duszpasterskie pt. „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła. Program duszpasterski Kościoła katolickiego w Polsce na rok 2023/2024”. Parafie otrzymały pakiet składający się z pięciu zeszytów: teologiczno-pastoralny, liturgiczny, homiletyczny, katechetyczny, maryjny. Program duszpasterski Kościoła w Polsce próbujemy dostosować do sytuacji diecezji elbląskiej.

KONTEKSTY PRACY DUSZPASTERSKIEJ
• wojna na Ukrainie (od 24 II 2022) oraz wojna w Ziemi Świętej – Strefie Gazy (od 7 X 2023)
• rzymski synod „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja” (2021-2024)
• przygotowanie do Roku Wielkiego Jubileuszu 2025 „Peregrinantes in spem” (Pielgrzymujący z nadzieją)

WAŻNIEJSZE WYDARZENIA W KOŚCIELE POWSZECHNYM
• 53. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w stolicy Ekwadoru Quito (8-15 września 2024)
• Zakończenie rzymskiego synodu (październik 2024)

WAŻNIEJSZE WYDARZENIA W DIECEZJI
• Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia)
• Dzień Życia Konsekrowanego (2 lutego)
• Peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów (10-17 lutego)
• Pierwszy piątek Wielkiego Postu: nabożeństwo w ramach obchodu Dnia modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym (16 lutego)
• Kurs Duszpasterski (20-21 lutego)
• Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę (23 lutego)
• Msza Krzyżma w katedrze św. Mikołaja (Wielki Czwartek, 28 marca)
• Uroczystości ku czci św. Wojciecha w Świętym Gaju (27 kwietnia)
• Święcenia diakonów i prezbiterów (24-25 maja)
• Uroczystość Bożego Ciała (30 maja)
• Pielgrzymka księży do Straszewa – miejsca urodzin bł. ks. Władysław Demskiego (15 czerwca)
• Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych (28 lipca)
• Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę
• Inauguracja Roku Katechetycznego (31 sierpnia)
• Światowy Dzień Młodzieży w diecezji (wigilia Uroczystości Chrystusa Króla, 23 listopada: sobota)

ROCZNICE
• 130. rocznica urodzin św. Maksymiliana Marii Kolbe – patrona diecezji elbląskiej (8 stycznia 1894)
• 25. rocznica wizyty papieża Jana Pawła II w Elblągu i diecezji elbląskiej (6 czerwca 1999)
• 630. rocznica śmierci bł. Doroty z Mątów (25 czerwca 1394)
• 140. rocznica urodzin bł. ks. Władysława Demskiego (5 sierpnia 1884)

ZADANIA
1. Wytrwała modlitwa o sprawiedliwy pokój (opus iustitiae pax).
2. Otwartość wobec uchodźców wojennych z Ukrainy.
3. Ożywienie działalności parafialnych rad duszpasterskich.
4. Systematyczna praca wspólnot i grup religijnych w parafiach.
5. Modlitwa adoracyjna przed Najświętszym Sakramentem. Każda parafia powinna określić czas stałej adoracji eucharystycznej w tygodniu i w miesiącu (w porze ciepłej). Adoracja powinna w większej części odbywać się w milczeniu i w ciszy.
6. Modlitwa o nowe powołania, niezbędne dla życia Kościoła, włączona w rytm miesięcy i tygodni.
7. Troska o systematyczny udział grup młodzieży w cyklicznych czuwaniach diecezjalnych.
8. Promowanie chrześcijańskiej wizji osoby, małżeństwa, życia rodzinnego, wychowania, relacji do chorych i starszych.
9. Dialog duszpasterski ze starszymi, gdyż powiększa się ta grupa osób.
10. Uczestnictwo księży w adwentowym i wielkopostnym dniu skupienia oraz w rekolekcjach kapłańskich.

Księża Proboszczowie podejmą rozmowy na temat programu duszpasterskiego ze swoimi współpracownikami (wikariusze, nauczyciele religii. organiści), a także z parafialną radą duszpasterską. Parafie, wspólnoty, grupy i ruchy zaangażują się w realizację programu według swoich możliwości i kompetencji.

+Jacek Jezierski, biskup elbląski
Elbląg, dn. 2 stycznia 2024