Jesteś tutaj: Start » Program duszpasterski diecezji elbląskiej 2019

03.12.2018 r.

26967922541 9b2797a5c1 b

[foto: witraż Ducha Świętego w kościele w Taizé, Francja]

W Kościele rzymskokatolickim w Polsce będziemy w najbliższym roku zwracać większą uwagę na osobę i działanie Ducha Świętego. Konferencja Episkopatu przyjęła wspólny program pracy duszpasterskiej pt. „W mocy Bożego Ducha”. Diecezja elbląską podejmuje wraz z innymi kościołami lokalnymi [partykularnymi] ten temat i związane z nim zadania [kan. 394 KPK].

Po konsultacji z wydziałem duszpasterskim i wydziałem nauki katolickiej kurii polecam duchownym, konsekrowanym i świeckim zaangażowanym w pracę apostolską, współdziałanie w realizacji tego programu.

Zostały przygotowane materiały duszpasterskie. Pod wspólnym tytułem „W mocy Bożego Ducha” wydano pięć zeszytów [Katowice 2018]:

1. Teologiczno-pastoralny
2. Liturgiczny
3. Homiletyczny
4. Katechetyczny
5. Maryjny.

Każda parafia otrzymała taki zestaw pomocy.

Będziemy w nauczaniu niedzielnym, w katechezie szkolnej, w katechezie i homilii sakramentalnej zwracali większą uwagę na Ducha Świętego. Jest On bowiem osobą Bożą często zapomnianą. Pierwszy biskup elbląski Andrzej Śliwiński powtarzał wielokrotnie, że bez pamięci o Duchu Świętym i bez odwoływania się do Niego, panuje w Kościele skleroza i zwapnienie żył. Duch Święty jest obecny w dziejach świata i w Kościele, jako Ożywiciel [animator] życia duchowego osób oraz wspólnot.

W nauczaniu i refleksji religijnej będziemy częściej zwracali się ku Duchowi Świętemu. Odnawiajmy i pielęgnujmy modlitwę przyzywania Ducha Świętego [wołania do Ducha Świętego]: Przyjdź Duchu Święty [Veni Sancte Spiritus].

WAŻNIEJSZE ROCZNICE I WYDARZENIA

1. 125. rocznica urodzin św. Maksymiliana Marii Kolbe – patrona diecezji [8 stycznia 2019]
2. Pierwszy piątek Wielkiego Postu – nabożeństwo za grzechy duchownych [8 marca 2019].
3. 20. rocznica spotkania z Janem Pawłem II w Elblągu [6 czerwca 2019]
4. VI sesja plenarna I synodu diecezji elbląskiej [8 czerwca 2019]
5. 625. rocznica śmierci bł. Doroty z Mątów [25 czerwca 2019]
6. miesiąc październik – „Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny” – inicjatywa papieża Franciszka
7. VII sesja plenarna I synodu diecezji elbląskiej [październik]

80. rocznica wybuchu II wojny światowej [1 września 2019]

ZADANIA

1. Przygotowanie do sakramentu Bierzmowania w diecezji elbląskiej trwa dwa lata. Rozpoczyna się po zakończeniu szkoły podstawowej. Organizujemy co najmniej 8 spotkań w ciągu roku. Uświadamiamy sobie, że Bierzmowanie:
- nie jest zakończeniem formacji religijnej,
- nie jest maturą z religii,
- otwiera drogi życia chrześcijańskiego,
- pomaga uczestniczyć we wspólnotach i ruchach religijnych.

2. Modlitewne czuwanie w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

3. Warsztaty muzyczne poświęcone pieśniom o Duchu Świętym.

4. Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym – szkoła modlitwy w parafii.

5. Modlitewne spotkania, czuwania i rekolekcje młodzieży.

6. Przygotowanie do pierwszej Komunii św. toczy się w cyklu dwuletnim:
- obejmuje krótkie spotkania dla zapoznania się i nawiązania kontaktu z rodzicami i dziećmi już w klasie II;
- formuła 6 spotkań: wrzesień, październik, listopad, grudzień, kwiecień, maj;
- nauka modlitwy, śpiewu, poruszania się w kościele, sprawy administracyjne m.in. metryki chrztu.

7. Kontynuacja promocji wspólnot stowarzyszenia „Żywy Różaniec” w parafiach.

+Jacek Jezierski – biskup elbląski

Elbląg, dn. 29 listopada 2018