Jesteś tutaj: Start » Prof. Maria Lubocka-Hoffmann laureatką nagrody Biskupa Elbląskiego „Tuus” 2023

Prof. Maria Lubocka-Hoffmann laureatką nagrody Biskupa Elbląskiego „Tuus” 2023

26.10.2023 r.

IMG20231026171923 1320x2

Po raz szesnasty przyznano nagrodę Biskupa Elbląskiego „Tuus”. Jej laureatką została prof. Maria Lubocka-Hoffmann – historyk sztuki, konserwator zabytków i autorka odbudowy Starego Miasta w Elblągu. Uroczystość zgromadziła 1,5 tys. osób. Odbyła się w ramach Gali XXIII Dni Papieskich 26 października br. w hali sportowo-widowiskowej w Elblągu. Organizatorami i gospodarzami gali byli: Prezydent Elbląga oraz Biskup Elbląski.  Relacja Radia Olsztyn/Elbląg: TUTAJ! (foto: M. Rudy), fotorelacja Gościa Elbląskiego: TUTAJ!

Prof. dr hab. Maria Lubocka-Hoffman jest historykiem sztuki. W latach 1975-2002 pełniła funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Elblągu, chroniąc dziedzictwo kultury oraz inicjując szeregu badań naukowych w regionie. Elblążanom najbardziej znana jest jako autorka oryginalnej koncepcji odbudowy Starego Miasta. Należy przypomnieć, że w 1945 r. zostało ona całkowicie zniszczone przez wkraczające tu wojska sowieckie.

- To zabrzmi może banalnie, ale ta nagroda znaczy dla mnie bardzo wiele. To nagroda skierowana do ludzi, do istoty działań człowieka, którą jest kierowanie swojej działalności do kogoś. Dziękuję Biskupowi Elbląskiemu i Prezydentowi miasta za ten wybór wraz z kapitułą, za zauważenie tej pracy, którą wykonałam - mówiła do zgromadzonych na uroczystej galii prof. Lubocka-Hoffmann. - Kilka dni temu minęło 40 lat od momentu, kiedy przygotowałam projekt odbudowy, który nazwałam później retrowersją. Od lat słyszę, jak elblążanie mówią: nasza starówka, tzn. moja, twoja. To dla mnie chyba największa satysfakcja, że Stare Miasto zostało zaakceptowane w tej formie, którą przygotowałam przed 40-u laty – zauważyła laureatka nagrody Tuus.

Galę z okazji Dni Papieskich uświetnił koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Andrzeja Borzyma, która zaprezentowała wiązankę utworów filmowych i musicalowych, (aranżacja Adam Pietrzak). Wraz z orkiestrą wystąpiła Anastazja Simińska, wokalistka, aktorka musicalową, trenerka głosu. Galę poprowadził ks. dr Piotr Towarek. Na jej zakończenie zebrani odśpiewali „Barkę”, ulubioną pieśń papieską.

Elbląg należy do rodziny miast papieskich. Rada Miejska przyznała Janowi Pawłowi II w dn. 19 maja 1999 r. tytuł honorowego obywatela. Papież odwiedził miasto 6 czerwca 1999. Nagrodę „Tuus” ustanowił w 2007 r. biskup elbląski Jan Styrna. Kapituła nagrody przyznając nominację wskazuje na osoby lub instytucje zaangażowane w diecezji elbląskiej w promocję człowieka, kultury i nauki, pracę charytatywną oraz działalność edukacyjno-wychowawczą, zgodne z nauczaniem papieża Jana Pawła II. Gala powiązana z wręczeniem nagrody „Tuus” i koncertem organizowana jest co roku w ramach obchodów ogólnopolskiego Dnia Papieskiego.

IMG20231026173009