Biskupi z Republiki Dominikańskiej upowszechnili żywą zachętę do Drogi Neokatechumenalnej od Papieża Franciszka wyrażoną podczas ich tegorocznej wizyty „ad limina”. Ze względu na wielkie zainteresowanie, jakie wzbudziła niezwykła odpowiedź tysięcy rodzin na wołanie misyjne uczynione przez inicjatora Drogi Neokatechumenalnej Kiko Argüello w ostatni poniedziałek po Światowym Spotkaniu Rodzin oraz ze względu na ogromną uwagę zwróconą na Synod o Rodzinie, rozpoczynający się za kilka dni w Rzymie, wielu pytało, co myśli Ojciec Święty na temat tej rzeczywistości kościelnej; niektórzy również twierdzili, jakoby Papież był przeciwny Drodze Neokatechumenalnej, ponieważ w przeciwieństwie do tego, co wydarzało się zawsze za Świętego Jana Pawła II, tym razem Kiko Argüello nie został zaproszony na Synod.
W odpowiedzi na to, Mons. Ramon de la Rosa y Carpio, emerytowany Arcybiskup Santiago de los Caballeros, poprosił o pozwolenie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Republiki Dominikańskiej, by uczynić znanymi zdania na temat Drogi Neokatechumenalnej, które Papież Franciszek skierował do biskupów Republiki Dominikańskiej podczas wizyty ad limina w Rzymie, 28 maja 2015 roku. Również Papież, w prywatnym liście do Pilar Antelo, odpowiedzialnej za Drogę Neokatechumenalną w Argentynie, zezwolił na publikację swoich wypowiedzi.
Oto słowa Mons. Ramon Benito de la Rosa y Carpio, emerytowanego Arcybiskupa Santiago de los Caballeros:
„Niedawno temu celebrowaliśmy wizytę ad limina Biskupów Republiki Dominikańskiej. Ojciec Święty przyjął nas zmieniając protokół: wcześniej przyjmował pojedynczo każdego na 15 minut i kończył krótkim ogólnym przesłaniem. Tym razem zmienił protokół, przyjął nas wszystkich razem i dyskutował z nami po ojcowsku przez ponad półtorej godziny. Kiedy mówiłem o istnieniu w Republice Dominikany Seminarium Interdiecezjalnego i dwóch seminariów Redemptoris Mater, Ojciec Święty skupił dialog na Drodze Neokatechumenalnej. Pomyślałem, że temat jest tak poważny, że od razu wyjąłem notatnik i zacząłem zapisywać to, co Papież mówił:
1. O Kiko Argüello powiedziano i można powiedzieć wiele rzeczy. Natomiast nie ma wątpliwości, że to święty.
2. Droga Neokatechumenalna to owoc Ducha Świętego w Kościole.
3. Z tego powodu, gorąco was zachęcam, abyście wspierali, zachęcali i dalej prowadzili to Wtajemniczenie Chrześcijańskie.
4. Oceniam bardzo pozytywnie wymiar misyjny wspólnot. W tym roku, niedawno, posłałem ponad sto rodzin do krajów, gdzie nie ma obecności Kościoła lub jest ona niewystarczająca.
5. Co do Seminariów Redemptoris Mater powiem, co następuje: czym byłaby diecezja Rzymu bez Redemptoris Mater? Niedawno wyświęciłem 16 kapłanów, a 13 było z Drogi Neokatechumenalnej. Sami wyciągnijcie wnioski.
6. Droga Neokatechumenalna przywróciła w Kościele Noc Paschalną, która jest centrum życia chrześcijańskiego.
7. Droga Neokatechumenalna jest tą, która najwięcej wie o Wtajemniczeniu Chrześcijańskim. Konsultujcie i jeśli to konieczne korygujcie katechistów i wspólnoty – ponieważ korygować oznacza miłować – ale korygujcie ich ze Statutem w ręku”.
Publikacja została wydana kilka dni po wizycie Papieża Franciszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie również tysiące rodzin ze wspólnot neokatechumenalnych ze Stanów Zjednoczonych, razem z reprezentantami z całego świata, zgromadziły się z Ojcem Świętem na Światowym Spotkaniu Rodzin. W poniedziałek 28 września, około 40000 osób uczestniczyło w spotkaniu powołaniowym, któremu przewodniczył arcybiskup Filadelfii, Mons. Charles Chaput, na stadionie Wells Fargo Center. Kiko Argüello i Ojciec Mario Pezzi – którzy razem z Carmen Hernández stanowią ekipę odpowiedzialną za Drogę Neokatechumenalną na świecie – zrobili wołanie powołaniowe: 230 chłopaków ofiarowało się do prezbiteratu, 450 dziewczyn do życia zakonnego i na ewangelizację oraz ponad 2300 rodzin, z wieloma dziećmi, oddało się do dyspozycji, aby zostać posłane w jakąkolwiek część świata.
Na spotkaniu w zeszły poniedziałek Arcybiskupowi Chaput towarzyszyło trzydziestu biskupów i pięciu kardynałów, którzy skierowali słowa zachęty i uznania dla pracy, którą wykonują rodziny w misji, oraz dla 105 misyjnych seminariów diecezjalnych Redemptoris Mater na świecie. Arcybiskup wspomniał o tym, że rozmawiał z Papieżem na temat Drogi Neokatechumenalnej w trakcie wizyty w tym ostatnim tygodniu, mówiąc, że Ojciec Święty pobłogosławił kamień pochodzący z grobu św. Piotra, który będzie użyty jako kamień węgielny pod budowę Seminarium Redemptoris Mater w Filadelfii. „Nie ma żadnej grupy dzisiaj w Kościele, która odzwierciedla życie Dziejów Apostolskich lepiej niż Droga Neokatechumenalna”, powiedział arcybiskup Chaput wspólnotom zgromadzonym na stadionie. „Kiedy biskupi i wierni świeccy patrzą na was, uczą się, jak być Kościołem”.
Zaledwie trzy miesiące wcześniej, 6 marca 2015 roku, Papież Franciszek przyjął na audiencji ponad 7000 osób ze wspólnot z Drogi Neokatechumenalnej w Watykanie i posłał osobiście 250 rodzin na misje w różne strony świata. „Dzisiaj potwierdzam wasze powołanie, podtrzymuję waszą misję i błogosławię wasz charyzmat”, powiedział wówczas. Inicjatorom wyraził swoją „wdzięczność i poparcie dla całego dobra, które czynią dla Kościoła poprzez Drogę. Ja zawsze mówię, że Droga Neokatechumenalna czyni wielkie dobro w Kościele… to jest prawdziwy dar Opatrzności dla Kościoła naszego czasu”.
Kiko Argüello został zaproszony, aby przemówić do wszystkich rodzin podczas czuwania modlitewnego zorganizowanego przez Konferencję Episkopatu Włoch, w sobotę 3 października b.r. na Placu Św. Piotra.