Jesteś tutaj: Start » Poświęcenie nowej cerkwi greckokatolickiej w Elblągu [22 czerwca 2024]

Poświęcenie nowej cerkwi greckokatolickiej w Elblągu [22 czerwca 2024]

22.06.2024 r.

Greek Catholic Church Elblag2

Uroczystość poświęcenia cerkwi oraz jubileusz 50-lecia parafii greckokatolickiej pw. Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Elblągu zgromadziły tłumy wiernych oraz gości. Liturgii przewodniczył abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski. Koncelebrowali ją biskupi greckokatoliccy: Arkadiusz Trochanowski (eparcha olsztyńsko-gdański) i Włodzimierz Juszczak (eparcha wrocławsko-koszalińskiej) oraz biskupi rzymskokatoliccy: Jacek Jezierski (biskup diecezji elbląskiej), Wojciech Skibicki (bp pomocniczy), Józef Wysocki (biskup senior), a także księża obydwu Kościołów. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz: wojewoda warmińsko-mazurski, prezydent Elbląga, przewodnicząca rady miejskiej, starosta elbląski, a także konsul honorowy Mołdawii. Fotorelacja Gościa Elbląskiego: TUTAJ!

7386da6fc6d4dddc09c4c050ffd2b63c

Zgodnie z tradycją bizantyjską, jednym z elementów liturgii poświęcenia kościoła, był obrzęd trzykrotnego obmycia ołtarza: wodą święconą, wodą różaną oraz winem liturgicznym. Uczynili to wszyscy biskupi i wybrani księża. Drugi istotny element stanowiła procesja z relikwiami wokół świątyni oraz złożenie tychże relikwii w nowym ołtarzu. Posłużono się tutaj relikwiami bł. Jozafata Kocyłowskiego (biskupa przemyskiego), które po złożeniu w mensie ołtarzowej zalano woskomastyksem, czyli mieszaniną: wosku, myronu (oleju do bierzmowania), spikandry oraz pokruszonego mastyksu tj. żywicy pochodzącej z drzew rosnących na wyspach greckich.

Po obrzędzie poświęcenia cerkwi rozpoczęła się celebracja Boskiej Liturgii (Mszy świętej). W wygłoszonej homilii bp Arkadiusz Trochanowski przypomniał teologię i znaczenie świątyni w życiu wspólnoty chrześcijańskiej. Podziękował też kapłanom, którzy w ciągu minionych pięćdziesięciu lat swoją pracą scalali i łączyli wspólnotę grekokatolików w Elblągu, a także w niedalekim Pasłęku i Godkowie. Szczególne słowa podziękowania eparcha olsztyńsko-gdański skierował do ks. mitrata Andrzeja Sroki, obecnego proboszcza i budowniczego nowej cerkwi w Elblągu. Została ona wzniesiona w 2019 roku. Jednak zgodnie z tradycją bizantyjską najpierw musiano przyozdobić ją namalowanymi na ścianach ikonami (freskami), by ostatecznie mogła zostać uroczyście poświęcona (konsekrowana), czyli oddana do użytku liturgicznego.

Podczas liturgii, a także po jej zakończeniu w ramach koncertu, wierni mogli słuchać przepięknych śpiewów w wykonaniu męskiego chóru „Żurawie”. Natomiast ofiary zebrane podczas nabożeństwa zostały przeznaczone na prace wykończeniowe przy nowej cerkwi.

W Elblągu mieszka obecnie około 150 rodzin greckokatolickich. Należą one do parafii pw. Narodzenia Jana Chrzciciela. Katolicy wschodni, narodowości lub pochodzenia ukraińskiego, mieszkają ponadto i tworzą wspólnoty parafialne w: Pasłęku, Godkowie, Dzierzgoniu, Iławie, Morągu i Żelichowie. Elbląska parafia greckokatolicka korzystała od 1992 roku z dawnej pogrzebowej kaplicy luterańskiej (przynależnej do nieistniejącego już dziś kościoła św. Anny), ulokowanej w parku Traugutta. Po wybudowaniu nowej cerkwi i przeniesieniu nabożeństw do jej wnętrza grekokatolicy przekazali swoją dotychczasową kaplicę do użytku elbląskim luteranom.

bd1601e0e7d29b228553ce31aae95d92