Jesteś tutaj: Start » Nowi kapłani diecezji elbląskiej

Nowi kapłani diecezji elbląskiej

30.05.2015 r.

Swiecenia nowyW sobotę 30. maja w katedrze św. Mikołaja w Elblągu miały miejsce święcenia kapłańskie pięciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego. Diecezja elbląska wzbogaciła się tym samym o nowych księży. /foto: Agata Bruchwald - Gość Elbląski/

Liturgii święceń przewodniczył Biskup Elbląski Jacek Jezierski. W wygłoszonej homilii przypomniał postać bł. Karola Leisnera, który jako więzień KL Dachau 17. grudnia 1944 roku, przyjął z rąk francuskiego biskupa Gabriela Pigueta święcenia kapłańskie, a kilka miesięcy później zmarł. Bp Jezierski podkreślił, że niemiecki duchowny, nie osiągnął w swej kapłańskiej służbie żadnych sukcesów, nie zorganizował parafii, ani nie wykazał się szczególną aktywnością i energią w pracy z wiernymi, a jednak Kościół zauważył i przypomniał jego niezwykłość i świętość. Przypomniał o tym Jan Paweł II podczas ceremonii beatyfikacji w Berlinie w 1996 roku.

Na zakończenie Mszy świętej, nowo wyświęceni księża z rąk Biskupa Elbląskiego i rektora seminarium duchownego otrzymali dekrety nominujące do pracy w wyznaczonych parafiach: ks. Jakub Altmann (Malbork), ks. Cezary Eysmont (Kwidzyn), ks. Jarosław Łukaszewski (Elbląg – katedra), ks. Mateusz Łuszczykiewicz (Prabuty), ks. Piotr Sasuła (Morąg).

Dzień wcześniej 29. maja katedra elbląska była świadkiem święceń diakonatu, których udzielił pięciu alumnom biskup pomocniczy diecezji elbląskiej Józef Wysocki.

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Elbląskiej zostało erygowane w 1992 r. przez pierwszego biskupa elbląskiego Andrzeja Śliwińskiego. W 1993 r. alumni, kształcący się dotychczas w Olsztynie, przeniesieni zostali do gmachu seminaryjnego przy ul. Bożego Ciała w Elblągu. Od tego momentu instytucja ta, na stałe zrosła się z przestrzenią kulturową miasta, wpisując się w organizację życia liturgicznego w katedrze elbląskiej, konferencji naukowych, koncertów, czy dzieł charytatywnych.