Jesteś tutaj: Start » Nagroda Biskupa Elbląskiego TUUS przyznana po raz piętnasty [20 października 2022]

Nagroda Biskupa Elbląskiego TUUS przyznana po raz piętnasty [20 października 2022]

20.10.2022 r.

f1f305bf930124e3c8c93aefb26f2

Po raz piętnasty przyznano nagrodę Biskupa Elbląskiego „TUUS”. Jej laureatką została Elżbieta Szandrocha, która stanowi rodziną zastępczą dla swoich wnuków. Uroczystość zgromadziła 1,5 tys. osób. Odbyła się w ramach Gali XXII Dni Papieskich 20 października br. w hali sportowo-widowiskowej w Elblągu. Organizatorami i gospodarzami gali byli: Prezydent Elbląga oraz Biskup Elbląski.   FOTORELACJA Gościa Elbląskiego: TUTAJ!

Elżbieta Szandrocha od 17 lat stanowi rodzinę zastępcza dla swoich wnuków: Artura i niepełnosprawnego Dawida. Matka chłopców zmarła, a ojciec wyjechał do Wielkiej Brytanii w celach zarobkowych. Dlatego też pani Szandrocha zdecydowała się podjąć opiekę nad nimi. - Dawid trafił do szpitala w Chorzowie, gdzie zdiagnozowano u niego autyzm. Skierowano nas do psychiatry. Długo chodziliśmy po lekarzach. Był rehabilitowany. Robiłam to, co było w mojej mocy. Dawid do trzech i pół roku wypowiadał jeszcze pojedyncze słowa. Potem mowa zaczęła zanikać, aż przestał mówić całkiem – mówiła pani Szandrocha. Nie ukrywa, że do dziś miewa chwile zwątpienia, ale wiele wsparcia otrzymuje od Jana Pawła II. Chłopcy są już dorośli. Artur to student III roku informatyki, a Dawid, choć niepełnosprawny, jest wspaniałym dzieckiem i nagradza wszelki trud swoim uśmiechem. - Ja po prostu całym sercem kocham swoje wnuki, a jak ktoś kocha, to jest zdolny do poświęceń dla drugiego człowieka – mówiła laureatka nagrody TUUS.

- Prawdziwa miłość i bezinteresowność wobec drugiego człowieka sprawiła, że stworzyła pani wspaniałą, kochającą rodzinę zastępczą dla swoich wnuków. Serdecznie gratuluję tej nagrody, jest w pełni zasłużona. Gratuluję pięknej postawy, która dla wielu z nas może być wzorem do naśladowania - mówił podczas wręczania statuetki Michał Missan, wiceprezydent Elbląga.

Bp Jezierski przypomniał, że Dzień Papieski i koncert są po to, by nie zapomnieć o papieżu z Polski. - Wiele zawdzięczamy Janowi Pawłowi II. Trafiał do umysłów i serc wielu z nas, nawet jeśli czasami drażnił i irytował. Jan Paweł II przekonywał o istnieniu możliwości poprawnego poznawania tego co nas otacza i nas samych, nawet mimo błądzenia. Przeciwstawiał się takiemu myśleniu, że wszystko jest ulotne, kruche, nieważne, niejasne, wątpliwe i bez większego znaczenia. Przeciwstawiał się rozpaczy, beznadziei oraz smutkowi. Wskazywał na światło, na blask prawdy – podkreślił biskup elbląski.

Galę z okazji Dni Papieskich uświetnił koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, świętującej w tym roku 15-lecie istnienia. Zespół wykonał: „Arię na strunie G” oraz „Koncert skrzypcowy a-moll” J.S. Bacha, „Romans” G. Finzi, „Walc” M. Karłowicza, „Melodię” J.I. Paderweskiego, „Trzy tańce węgierskie” J. Brahmsa oraz współczesny utwór „Truso” autorstwa Sł. Czarneckiego. W koncercie wzięły też udział wokalistki Kinga Szarag i Urszula Zajko Olejniczak, działające w klubie przy Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. Zebrani usłyszeli piosenki z repertuaru Grażyny Łobaszewskiej, Edyty Geppert oraz Irene Cara. Galę poprowadził ks. dr Piotr Towarek. Na jej zakończenie zebrani odśpiewali „Barkę”.

Elbląg należy do rodziny miast papieskich. Rada Miejska przyznała Janowi Pawłowi II w dn. 19 maja 1999 r. tytuł honorowego obywatela. Papież odwiedził miasto 6 czerwca 1999. Nagrodę „Tuus” ustanowił w 2007 r. biskup elbląski Jan Styrna. Przyznając nominacje kapituła nagrody wskazuje na osoby lub instytucje zaangażowane w diecezji elbląskiej w promocję człowieka, kultury i nauki, pracę charytatywną oraz działalność edukacyjno-wychowawczą, zgodne z nauczaniem papieża Jana Pawła II.

ddbb1aad93c03aa11e86c6657c2bdc4f

296f7aab3019c064420b09ae69e3a976