Premierowe wykonanie "Missa in honorem Sancti Hyacinthi” (Msza ku czci świętego Jacka) zaprezentowane w kościele św. Bartłomieja w Pasłęku, było zwieńczeniem 7. Warsztatów Muzyki Liturgicznej, które odbyły się w tym mieście w dniach 18-20. września. Dzieło, składające się z trzech mszalnych części stałych (Kyrie, Sanctus, Agnus Dei) napisane zostało przez krakowskiego kompozytora Pawła Bębenka i dedykowane bp. Jackowi Jezierskiemu w pierwszą rocznicę Jego ingresu do katedry św. Mikołaja w Elblągu. (foto: Łukasz Sianożęcki, Gość Elbląski)
Do wskazanej kompozycji, nawiązywało wprost hasło tegorocznych warsztatów: "Ave florum flos" (Witaj kwiecie kwiatów), które zaczerpnięte zostało ze średniowiecznej antyfony ku czci św. Jacka. Trzydniowe zajęcia, związane z doskonaleniem instrumentu głosu, pracą nad jego poszczególnymi aparatami, emisją oraz przygotowaniem repertuaru liturgicznego prowadzili seminaryjni wykładowcy muzyki kościelnej: ks. Grzegorz Mocarski (Misyjne Seminarium Duchowne w Pieniężnie) i ks. Piotr Towarek (WSD Elbląg). W warsztatach oraz w prawykonaniu „Missa in honorem Sancti Hyacinthi” wzięło udział 80 chórzystów i 20 instrumentalistów (orkiestra kameralna „Capella Sancti Nicolai”).
Mszy św. w kościele św. Bartłomieja w Pasłęku, wieńczącej warsztaty oraz związanej z prawykonaniem dzieła, przewodniczył bp Jacek Jezierski. W wygłoszonej homilii, pasterz Kościoła Elbląskiego, wyraził swoją wdzięczność autorowi Mszy oraz jej wykonawcom. Nawiązał również do posoborowych postulatów odnowy muzyki kościelnej, zwracając uwagę na wielką potrzebę narodzin do życia nowych, współczesnych i użytecznych kompozycji, które idąc śladem prostoty i piękna nowo napisanej „Mszy ku czci św. Jacka”, staną się w swym języku zrozumialsze dla słuchacza, uwrażliwiając go na Bożą obecność i kształtując jego kulturę muzyczną.
Msza G-dur: „Missa in honorem Sancti Hyacinthi”, napisana na 4-głosowy chór i orkiestrę, dołączona od dnia 20. września 2015 r. do skarbca muzycznego diecezji elbląskiej, ubogacać będzie liturgię katedry elbląskiej oraz innych kościołów i kaplic lokalnej społeczności wiernych.
Organizatorami pasłęckich warsztatów byli: ks. Jan Sindrewicz – proboszcz parafii św. Józefa w Pasłęku, Akcja Katolicka przy parafii św. Józefa w Pasłęku, Chór parafii św. Józefa w Pasłęku "Carmen Gregorianum". Kierownictwo artystyczne: ks. dr Piotr Towarek – delegat biskupa elbląskiego ds. muzyki kościelnej.