Jesteś tutaj: Start » Ks. Infułat odznaczony Krzyżem Oficerskim

Ks. Infułat odznaczony Krzyżem Oficerskim

31.08.2015 r.

148577d

W czwartek 27. sierpnia w sali zgromadzeń Rady Miejskiej Elbląga odznaczono ks. Infułata dr. Mieczysława Józefczyka Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jako 16-latek, uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Jako wikariusz i proboszcz pracował w parafiach diecezji warmińskiej i elbląskiej, a od 1986 r. jako Wikariusz Biskupi dla Elbląga.  Mimo, że w 2005 r. przeszedł na emeryturę, wciąż działa na rzecz miasta i regionu - przypominał kolaudator odznaczenia senator Witold Gintowt-Dziewałtowski. /foto: info.elblag.pl/

„ Jest wielce zasłużonym dla ochrony konserwacji obiektów zabytkowych nie tylko naszego miasta, ale i całego województwa. Jego staraniem uratowano m.in. zabytkowy drewniany kościół w Wieliczkach, koło Olecka, przeniesiono do Elbląga dwie zabytkowe świątynie - Błogosławionej Doroty z Mątów i św. Trójcy, a także doprowadzono do kompleksowej konserwacji wnętrza i wyposażenia Katedry Św. Mikołaja w Elblągu, przywracając jej pierwotny, gotycki charakter ”. To jednak nie jedyne osiągnięcia zauważone przez Prezydenta RP. - Osobną dziedziną jego aktywności były badania i publikacje poświęcone historii i tradycji Pomezanii i Pomorza. Jest autorem ok. 50 samodzielnych publikacji i wydawnictw dotyczących nie tylko historii Kościoła, ale także stosunków społecznych, postaci ważnych m. in. dla Elbląga i Ziemi Elbląskiej - wskazywał kolaudator. Podkreślał jednocześnie, że ks. Infułat nadal aktywnie działa, kontynuując prace badawcze i publikując monumentalne dzieła, jak choćby dwu tomowe "Z dziejów religijnych Pomezanii w XVII wieku". Ta niezwykła aktywność badawcza i publicystyczna jest najlepszym wzorcem do naśladowania.

Odznaczenie zostało wręczone ks. Józefczykowi przez wicewojewodę Grażynę Kluge. Kwiaty złożyli na ręcę wyróżnionego m. in. Prezydent Elbląga Witold Wróblewski i przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Wilk.

- 70 lat temu było Powstanie Warszawskie, gdzie jak napisali w internecie "rozrabiałem". 35 lat po Powstaniu Warszawskim było Powstanie Solidarności, w którym brałem udział. 35 lat po Powstaniu "Solidarności" dostaję takie wysokie odznaczenie - mówił ks. dr Mieczysław Józefczyk. Uhonorowany podziękował wszystkim, którzy zgodzili się na nadanie mu wyróżnienia i zorganizowanie uroczystości. Od lat ks. dr Mieczysław Józefczyk znany jest elblążanom jako działacz i miłośnik naszego miasta. - Staram się całe życie pracować dla Boga, Ojczyzny i Elbląga. Jak długo jeszcze będę żył i będę miał umysł trzeźwy, będę pracował. Pracuję dla Elbląga w dalszym ciągu - zaznaczył.

148582d