Jesteś tutaj: Start » IX. Warsztaty Muzyki Liturgicznej w Pasłęku [7-8 października 2017]

IX. Warsztaty Muzyki Liturgicznej w Pasłęku [7-8 października 2017]

08.10.2017 r.

f8bde6716f1bed1bef27d540a09ed3cd

Blisko 100 śpiewaków oraz instrumentalistów uczestniczyło w dniach 8-9 października 2017 w IX. Warsztatach Muzyki Liturgicznej w Pasłęku, które odbyły się pod hasłem „Laudate pueri Dominum”. Zwieńczeniem prowadzonych ćwiczeń była Msza św. odprawiona w niedzielę w kościele pw. św. Bartłomieja w Pasłęku, której przewodniczył biskup elbląski Jacek Jezierski. Fotorelacja Gościa Elbląskiego: kliknij!

Uczestnicy pasłęckiego spotkania to śpiewacy i chórzyści, rekrutujący się z terenu diecezji elbląskiej m.in. z Malborka, Kwidzyna, Dzierzgonia, Morąga, Elbląga. Nie zabrakło też przedstawicieli pasłęckich chórów parafialnych „Carmen gregorianum” oraz „Adoramus”, którzy podjęli trud doskonalenia warsztatu śpiewaczego.

Ćwiczenia związane z pracą nad emisją, dźwiękiem i barwą głosu poprowadzili w tym roku: Bożena Belcarz [Malbork], Eliza Kaczmarczyk [Elbląg], Krzysztof Dziemidzik [Gdańsk], Jacek Matukiewicz [Pasłęk] oraz ks. Piotr Towarek – dyrektor artystyczny warsztatów. Repertuar mszalny stanowiły utwory na 4-głosowy chór mieszany m.in.: Missa in honorem s. Hyacinthi [muz. P. Bębenek], Laudate pueri Dominum [D. Kusz OP], Miłujcie się wzajemnie [U. Rogala]. W niedzielę do śpiewaków dołączyli instrumentaliści orkiestry kameralnej „Capella Sancti Nicolai”, którzy wraz z chórem zapewnili oprawę muzyczną Mszy św. w staromiejskim kościele św. Bartłomieja.

Bp Jezierski zwracając się do uczestników warsztatów oraz zgromadzonych na liturgii wiernych nawiązał do niedzielnej liturgii słowa opowiadającej o winnicy. Przypomniał, że winnicą Pana jest nie tylko dom Izraela, ale też Kościół, świat oraz serce człowieka, które potrzebuje opieki i trudu, podobnie jak plantacja winnej latorośli. Na zakończenie Mszy złożył też podziękowanie dobroczyńcom dzieła: burmistrzowi Pasłęka i radzie miasta oraz staroście elbląskiemu.

Warsztaty Muzyki Liturgicznej w Pasłęku organizowane są cyklicznie od 2009 roku. Mają wymiar wspólnototwórczy. Przyczyniają się do podwyższenia kultury muzycznej w diecezji elbląskiej. Organizatorami pasłęckiego projektu są: ks. Dariusz Kułakowski – administrator parafii św. Józefa w Pasłęku, Akcja Katolicka przy parafii św. Józefa w Pasłęku, Chór parafii św. Józefa w Pasłęku „Carmen Gregorianum”, ks. dr Piotr Towarek - delegat biskupa elbląskiego ds. muzyki kościelnej.

ed84a9bc43d8383c150fdeb7b0d93883

83ee53e202a0d6ff082c55024ba790d2