Blisko 450 uczestników 31. Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej oraz 80-ciu 14. Pielgrzymki Rowerowej dotarło 11 sierpnia br. na Jasną Górę. Wędrującym pieszo towarzyszyły ewangeliczne słowa przypominane wielokrotnie przez Jana Pawła II: Nie lękajcie się, a cyklistom relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz hasło: Sam Bóg pokoju niech was w pełni uświęci (1 Tes 5, 23). Pielgrzymki pokonały duży dystans, bo ponad 500 km (pieszo 16 dni, na rowerach 7 dni). Obie grupy odnotowały też wzrost uczestników w stosunku do minionego roku. Na wałach jasnogórskich powitał je bp Jacek Jezierski, który w kaplicy cudownego obrazu przewodniczył także Mszy św., wieńczącej pielgrzymowanie. Fotorelacja Gościa Elbląskiego: TUTAJ!
W wygłoszonym kazaniu bp Jezierski przypomniał, że pielgrzymka to ważne wydarzenie w życiu każdego z jej uczestników, a także w życiu parafii, diecezji, całego Kościoła elbląskiego. – Wyruszyliście w drogę „po coś”: aby oderwać się od codzienności, aby coś przemyśleć, coś ważnego rozstrzygnąć, o czymś zdecydować, aby znaleźć duchowe umocnienie, a może coś odpokutować – mówił. - Szliście lub jechaliście ku naszej duchowej Matce i Królowej, do miejsca gdzie jest od stuleci czczona i wysławiana. Zmierzaliście na Jasną Górę, do klasztoru ojców paulinów, przed wizerunek Matki Zbawiciela, otaczany miłością i religijną czcią w tym miejscu od 1384 roku – przypominał zgromadzonym.
Nawiązując do odczytanej Ewangelii wskazał na opis pielgrzymki Maryi i Józefa z dwunastoletnim Jezusem do Jerozolimy, a zwłaszcza na przekazane przez św. Łukasza słowa: Jego Matka zachowywała wszystkie te słowa w swoim sercu. – Co to znaczy zachować wspomnienia, zachować słowa w swym sercu? Co zostanie w waszym sercu z wędrówki na Jasną Górę? Co zabierzecie ze sobą stąd powracając do własnych domów i wspólnot? Co zachowacie w waszym sercu? – pytał kaznodzieja.
- Każda pielgrzymka, każda droga wspólnie przebyta, daje wiele do myślenia. Rodzi ona przeżycia, wzbudza emocje, daje treści, które zapisują się w naszym sercu. Trzeba będzie do nich powracać. Będziecie z pewnością do nich powracać – wskazywał bp Jezierski.
Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę powstała w 1993 r. i od tego czasu nieprzerwanie co roku na przełomie lipca i sierpnia podąża do Częstochowy. Pielgrzymi przez 16 dni wędrują podzieleni na grupy nawiązujące do historycznych krain, miast i nazw plemion pruskich, np. Pogezania, Pomezania, Zantyr, a także zakonów pracujących na terenie diecezji: Franciszek, Salwator, Redemptor. Za dzieło pielgrzymki odpowiada duży sztab ludzi: duchownych i w coraz większym stopniu osób świeckich. Jej dyrektorem jest ks. Marek Sadłocha. Od 14 lat, w ostatnim dniu pielgrzymowania do grup pieszych dołącza pielgrzymka rowerowa, która trasę z Elbląga na Jasną Górę pokonuje w dniach 5-11 sierpnia. Organizatorem i kierownikiem pielgrzymki rowerowej jest ks. Krzysztof Sękuła.