Jesteś tutaj: Start » Elbląskie pielgrzymki: piesza i rowerowa dotarły na Jasną Górę

Elbląskie pielgrzymki: piesza i rowerowa dotarły na Jasną Górę

12.08.2024 r.

454718826 546146971073114 2941405409540191282 n

Ponad 4OO uczestników 32. Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej oraz niemal stu 15. Pielgrzymki Rowerowej dotarło 11 sierpnia br. na Jasną Górę. Wędrującym pieszo towarzyszyły słowa:Obdarz nas pokojem, a cyklistom hasło: On sam przychodzi, aby nas zbawić. Pielgrzymki pokonały duży dystans, bo ponad 500 km (pieszo 16 dni, na rowerach 7 dni). Obie grupy odnotowały też wzrost uczestników w stosunku do minionego roku. Na wałach jasnogórskich powitał je bp Jacek Jezierski, który później przewodniczył Mszy św. w kaplicy cudownego obrazu jasnogórskiego.  Fotorelacja Biura Prasowego Jasnej Góry: TUTAJ!

W wygłoszonym kazaniu bp Jezierski przypomniał o starotestamentalnej Arce Przymierza oraz o tym że, pobożność chrześcijańska odnosi jej obraz do Najświętszej Maryi Panny. Jak opisuje to ewangelista Łukasz, Maryja odwiedziła bowiem kiedyś swoją krewną Elżbietę, która była brzemienna, była w ciąży, w stanie błogosławionym. Był z Nią razem Nienarodzony jeszcze Jezus, mówił kaznodzieja. – Maryja chroniła Jezusa w swoim ciele, w swoim wnętrzu, w naturalnym środowisku życia. Była dla Niego Arką Nowego Przymierza, Arką Boga żywego, Arką Syna Bożego – przypominał zgromadzonym.

Nawiązując do wspomnień i zapisków noblisty Władysława Reymonta biskup elbląski zauważył również, że „podczas pielgrzymowania do Jasnej Góry” (cytat z Wł. Reymonta) nawiązuje się, albo też odnawia i umacnia, więź pielgrzyma z Maryją, więź zaufania i duchowej przyjaźni. Dzieje się to w przestrzeni tajemnicy i rzeczywistości świętych obcowania, wspólnoty ludu Bożego oraz poszczególnych chrześcijan z Maryją.

- Pielgrzymka piesza z północy Polski na Jasną Górę trwa kilkanaście dni, a w przypadku wyprawy na rowerach tydzień. Wiąże się ona zawsze z dużym wysiłkiem fizycznym oraz z pokonywaniem własnych słabości. Dla wielu pielgrzymów jest to wyprawa ich życia. Jednak do tych, których kochamy, idziemy zawsze wytrwale i cierpliwie, znosząc rozmaite trudności – wskazywał bp Jezierski. A zwracając się bezpośrednio do pielgrzymów wyraził podziękowanie i wdzięczność, że w drodze na Jasną Górę reprezentowali oni nie tylko swoich bliskich lub kogoś z rodziny, ale także całą diecezję elbląską.

Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę powstała w 1993 r. i od tego czasu nieprzerwanie co roku na przełomie lipca i sierpnia podąża do Częstochowy. Pielgrzymi przez 16 dni wędrują podzieleni na grupy nawiązujące do historycznych krain, miast i nazw plemion pruskich, np. Pogezania, Pomezania, Zantyr, a także zakonów pracujących na terenie diecezji: Franciszek, Salwator, Redemptor. Za dzieło pielgrzymki odpowiada duży sztab ludzi: duchownych i w coraz większym stopniu osób świeckich. Jej dyrektorem jest ks. Marek Sadłocha. Od 15 lat, w ostatnim dniu pielgrzymowania do grup pieszych dołącza pielgrzymka rowerowa, która trasę z Elbląga na Jasną Górę pokonuje w dniach 5-11 sierpnia. Organizatorem i kierownikiem pielgrzymki rowerowej jest ks. Krzysztof Sękuła.

2e588820e20bffc624a6016fa13fc2f2