Diecezja elbląska ma czterech nowych diakonów stałych. Trzech żonatych mężczyzn oraz jeden celibatariusz przyjęło w sobotę 3 lipca 2021 r. w katedrze św. Mikołaja w Elblągu święcenia diakonatu. Liturgii przewodniczył bp. Jacek Jezierski. W gronie wyświęconych znaleźli się: Krzysztof Łaszuk [Malbork], Sebastian Olszewski [Malbork], Piotr Jerzy Majewski [Gardeja], Marek Adam Serafinowicz [Gardeja]. W Mszy św. uczestniczyli: bp Wojciech Skibicki, księża, diakoni, a także rodziny i przyjaciele nowo wyświęconych.
W wygłoszonej homilii bp Jezierski przypomniał nauczanie Katechizmu Kościoła Katolickiego o sakramencie święceń, który posiada trzy stopnie: biskup, prezbiter (ksiądz), diakon. Biskup i prezbiter są kapłanami, a diakon jest ich współpracownikiem. – Początki diakonatu odnajdujemy już w najbardziej pierwotnym okresie chrześcijaństwa. Pierwsi diakoni zostali ustanowieni jeszcze za życia apostołów. Wybrano ich, aby zajęli się działalnością charytatywną, a z czasem również działalnością nauczycielską – wskazał biskup elbląski.
- Diecezja elbląska wzbogaca się dziś o nowych diakonów, nowych współpracowników biskupa i księży. Są to żonaci mężczyźni posiadający własne rodziny oraz chrześcijanin bezżenny, który pozostanie w tym stanie – podkreślił kaznodzieja. Wskazał też, że Kościół elbląski otrzymuje nowych diakonów stałych, którzy nie automatycznie, ale stopniowo, w zależności od potrzeb w parafiach i własnych możliwości, będą pełnić swoją posługę.
Zwracając się do nowo wyświęconych bp Jezierski przypomniał, że diakon winien z wielkim szacunkiem odnosić się do spotkanych ludzi, także tych obojętnych, albo zaniedbanych religijnie. Diakon nie jest ich sędzią, ale bratem, który może pomóc odnaleźć się w Kościele i w relacji do Chrystusa. – Nie jest sztuką miłować tych, którzy nas miłują i utożsamiają się z nami. Sztuką jest zachowanie szacunku wobec osób trudnych, poranionych, skomplikowanych. Do takich jesteście dziś również posyłani – zaznaczył bp Jezierski. Dodał również, że posługa diakona nie jest obliczona na poklask i sukces. Jest to opus fiedi, działo wiary, uchwytne i zrozumiałe w wierze.
W 2015 r. było w świecie ponad 45 tysięcy diakonów. Od dwóch dekad struktura ta jest także odbudowywana w Kościele w Polsce. Czterech nowo wyświęconych w Elblągu dołącza do grupy siedmiu diakonów stałych diecezji elbląskiej (w sumie jest ich 11), a także powiększa grono ogólnopolskie. W diecezji elbląskiej kandydaci do święceń przygotowują się w Ośrodku Formacji Diakonów Stałych, działającym w Elblągu od 2017 roku. Dyrektorem ośrodka jest bp Wojciech Skibicki. Warunkiem przyjęcia święceń są ukończone studia teologiczne. Posługę diakonów stałych reguluje statut diakona stałego diecezji elbląskiej [2020]. /ks. pt/