Jesteś tutaj: Start » Dekret Biskupa Elbląskiego o wyznaczeniu kościołów odpustowych na Jubileusz Zwyczajny 2025

20.09.2024 r.

JUB2025 01a 678x2

Ojciec Święty Franciszek ustalił, że zwyczajny rok jubileuszowy będzie obchodzony we wszystkich diecezjach od 29 grudnia 2024 roku do 28 grudnia 2025 roku.

Łaskę odpustu – związanego z Rokiem Jubileuszowym – będzie można otrzymać pielgrzymując do wskazanych bazylik i kościołów w Rzymie lub w Ziemi Świętej, ale też i w poszczególnych diecezjach [Franciszek, Spes non confundit, Bulla ogłaszająca jubileusz zwyczajny roku 2025, n. 1, 6 (9.05.2024)].

Do biskupów diecezjalnych należy wskazanie w Kościołach partykularnych miejsc pielgrzymowania związanych z Jubileuszem. Chodzi tu o katedry bądź inne kościoły i miejsca pielgrzymkowe [Penitencjaria Apostolska, Zasady udzielania odpustów…, n. I (13.05.2024)].

Dlatego, biorąc pod uwagę rozległość diecezji i jej regiony, a także warunki pastoralne, wyznaczam  w diecezji elbląskiej następujące kościoły jubileuszowe, w których wierni będą mogli zyskać łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami:

katedry:
św. Mikołaja – Elbląg
św. Jana Ewangelisty – Kwidzyn
św. Wojciecha – Prabuty

kościoły:
św. Brata Alberta – Elbląg
św. Jana Chrzciciela – Malbork
św. Anny – Sztum
św. Bartłomieja – Pasłęk
św. Piotra i Pawła – Morąg
Przemienienia Pańskiego – Iława
św. Mateusza – Nowy Staw
Matki Bożej Królowej Świata – Kisielice
Najświętszego Serca Pana Jezusa – Stegna
sanktuarium NMP Różańcowej – Dzierzgoń
sanktuarium NMP Fatimskiej i św. Jana Pawła II – Elbląg-Stagniewo

Zachęcam wiernych diecezji do organizowania parafialnych lub rodzinnych pielgrzymek do kościołów jubileuszowych. Do pielgrzymek zachęcam również młodzież. Chodzi o wyruszenie w „pielgrzymkę nadziei”.

+Jacek Jezierski, biskup elbląski
Elbląg, dn. 18 września 2024