Jesteś tutaj: Start » Błogosławieństwo wdów w katedrze elbląskiej

Błogosławieństwo wdów w katedrze elbląskiej

13.06.2015 r.

dz wdW sobotę 13. czerwca w katedrze elbląskiej 4 wdowy  otrzymały z rąk biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego błogosławieństwo, przez które zostały włączone do stanu wdów w Kościele. Według bp. Jezierskiego jest to widoczny znak odrodzenia i rozwoju życia duchowego po Soborze Watykańskim II, a szczególnie po Adhortacji Apostolskiej „Vita Consecrata” Jana Pawła II.

W wygłoszonej homilii pasterz Kościoła Elbląskiego przypomniał, że istnieje grupa kobiet których mężowie odeszli przez śmierć. Ich dzieci dorosły i odeszły z domu, zwierając małżeństwa, budując własne rodziny. Owdowiałe kobiety pozostały same. Zdaniem bp. Jezierskiego, muszą one odnaleźć się w tej nowej sytuacji i właśnie w takim momencie, niektóre z nich odkrywają stan wdów. Otwiera się przed nimi taka możliwość, aby codzienności nadać wymiar bardziej religijny, aby serce skierować bardziej jeszcze ku Jezusowi Chrystusowi, by nie szukać nowego związku małżeńskiego. Kościół aprobuje takie rozwiązanie, na tym etapie życia. Według Biskupa Elbląskiego, trzeba się cieszyć z tego, że są kobiety, które pragną prowadzić bardziej intensywne życie religijne. Nie odchodzą one jednak ze swoich środowisk, nie szukają życia w izolacji od spraw bieżących, od codzienności. Nie uciekają od swoich rodzin i znajomych. Pragną jednak głębszej religijności. Powierzchowność im nie wystarcza.

Pobłogosławione wdowy stanowią kolejny, obok wcześniej już konsekrowanych dziewic, nowy stan w lokalnym Kościele Elbląskim. Duchową opiekę sprawuje nad nimi ks. kan. Ryszard Półtorak, ojciec duchowny Elbląskiego Seminarium Duchownego.