Jesteś tutaj: Start » Biskup Elbląski w Szwajcarii (Einsiedeln)

Biskup Elbląski w Szwajcarii (Einsiedeln)

25.05.2015 r.

8W 2. Dzień Zielonych Świąt (25. maja) odbyła się coroczna pielgrzymka Polonii szwajcarskiej do Einsiedeln. Na zaproszenie ks. prof. Krzysztofa Wojtkiewicza koordynatora duszpasterstwa polonijnego w Szwajcarii, przewodniczył jej Biskup Elbląski Jacek Jezierski.


Centralne miejsce w programie obchodów zajęła Msza św. koncelebrowana przez kapłanów pracujących dla Polonii szwajcarskiej. Jej zwieńczeniem była modlitwa w kaplicy przed cudowną figurą Matki Bożej, gdzie odśpiewano litanię loretańską i odmówiono akt zawierzenia Maryi Polskiej Misji Katolickiej. Młodzież odnowiła tu również przyrzeczenia chrzcielne, ponieważ pielgrzymka, zgodnie z intencją organizatorów, stanowiła duchowe przygotowanie do jubileuszu obchodów 1050-lecia Chrztu Polski.
W skierowanym do zgromadzonych na liturgii słowie bp Jezierski przypomniał, że od chwili zesłania Ducha Świętego zaczął się czas Kościoła i chrześcijaństwa, a my współcześnie żyjący, jesteśmy w to chrześcijaństwo zakorzenieni od 1000 lat, od chrztu księcia Mieszka I. Od tego momentu państwo polskie związane jest z rodziną narodów chrześcijańskich Europy. Kaznodzieja zauważył jednak, że wydarzenie to zobowiązuje, gdyż w każdym pokoleniu trzeba na nowo się określić czy wybieramy pełzający ateizm, czy też potwierdzamy nasz związek z Kościołem Jezusa Chrystusa i Ewangelią.
Nawiązując do historii sanktuarium w Einsiedel, biskup elbląski przypomniał, że w średniowieczu przybywali tu pielgrzymi z całej Europy. Pielgrzymowała do tego miejsca również bł. Dorota, urodzona na Żuławach w Mątowach niedaleko Malborka, matka ośmiorga dzieci , później wdowa, pochowana w katedrze diecezji pomezańskiej w Kwidzynie, dziś patronka diecezji elbląskiej. Według bp. Jezierskiego, być może pod wpływem obserwacji życia pustelniczego przy opactwie w Einsiedeln, Dorota wybrała taką samą drogę pustelniczą przy katedrze w Kwidzynie, stając się rekluzą, zamurowaną i zamieszkałą w dobudowanej do kościoła celi.
Einsiedeln to najważniejsze w Szwajcarii sanktuarium maryjne, gdzie w kościele zakonu benedyktynów znajduje się cudowna figurka Czarnej Madonny umieszczona w Kaplicy Łask. Co roku oddaje jej cześć ponad pół miliona pielgrzymów niemal z całego świata.