Jesteś tutaj: Start » 77. rocznica wyzwolenia KL Stutthof [9 maja 2022]

77. rocznica wyzwolenia KL Stutthof [9 maja 2022]

09.05.2022 r.

2e539fd09f1554843c3c3362f1b323f7

Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, duchowni, mieszkańcy Pomorza, delegacje szkół (nauczyciele i uczniowie), a przede wszystkim byli więźniowie, uczestniczyli w dniu 9 maja 2022 r. w uroczystościach 77. rocznicy wyzwolenia dawnego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof.  Fotorelacja Gościa Elbląskiego: TUTAJ!

Po odśpiewaniu hymnu państwowego zebrani wysłuchali świadectwa jednego z byłych więźniów Jana Brozińskiego, który przybył do tego miejsca mając zaledwie dziesięć lat. - Do Stutthofu przyjechałem w transporcie warszawskim, to było na koniec Powstania Warszawskiego. (…) Głód, to była straszna rzecz. Ja może nie cierpiałem, tak jak mój (starszy brat), zakradałem się pod kuchnię i tam kucharze widząc chłopca, dawali mi w misce mleko ciepłe i pajdkę chleba, tak zwaną culagę, byłem trochę chory i trzeba było mnie leczyć" – wspominał Jan Broziński.

Dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski odniósł się w swoim przemówieniu do bieżących wydarzeń, a więc wojny trwającej na Ukrainie. - Stoimy dziś w miejscu, gdzie dziesiątki tysięcy ludzi cierpiało w wyniku zła. W tym miejscu padały słowa deklaracji, że zrobimy wszystko, by historia zamknięta w 2077 dniach funkcjonowania KL Stutthof, nigdy się nie powtórzyła. Teraz, aby dotrzymać zobowiązań wobec pokoleń byłych więźniów, naszym obowiązkiem jest wpłynąć na powstrzymanie pochodu zła, naszych obowiązkiem jest też żyć w pokoju – mówił.

W czasie uroczystości został również odczytany list prof. Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Odmówiono też modlitwę ekumeniczną, w której uczestniczyli: ks. Paweł Potoczny (parafia greckokatolicka w Żelichowie/Cyganku), ks. prot. kmdr Daniel Popowicz (dziekan Marynarki Wojennej WP, Kościół Prawosławny), bp Marcin Hintz (Diecezja Pomorsko-Wielkopolska, Kościół Ewangelicko-Augsbursk), bp Jacek Jezierski oraz ks. Piotr Towarek (diecezja elbląska, Kościół rzymskokatolicki). Na zakończenie obchodów pod pomnikiem Walki i Męczeństwa złożono kwiaty i wykonano „Pieśń obozową”.